Kto platí daň z nehnuteľnosti

Zavedenie a vyberanie dane z nehnuteľností í upravuje zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov. Je to miestna daň, ktorú zaviedla a vyberá miestna samospráva t.j. mesto a obec (ďalej len “obec”) na základe všeobecne záväzného nariadenia.

Daň z nehnuteľnosti je ročná daň na území samosprávy, správcom dane z nehnuteľností je obec (t.j. mesto alebo obec) v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza a zahŕňa:

  • daň z pozemkov
  • daň zo stavieb
  • daň z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome

DAŇ Z POZEMKOV

daň, ktorej predmetom sú pozemky, ktoré sa nachádzajú na území Slovenskej republiky
Predmetom dane z nehnuteľnosti za rok 2011 a 2012 podľa zákona o miestnych daniach je viacero druhov pozemkov:

a) ornú pôdu, chmeľnice, vinice, ovocné sady,
b) trvalé trávne porasty,
c) záhrady,
d) lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy,
e) rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy,
f) zastavané plochy a nádvoria,
g) stavebné pozemky,
h) ostatné plochy okrem stavebných pozemkov.

Výpočet základu dane z pozemkov je závislý od druhu pozemku. Základ dane sa rovná súčinu výmery pozemku (v m2) a hodnoty pôdy (za m2). Hodnota pôdy je uvedená v prílohe zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za odpady.

Sadzba dane z pozemkov je zo zákona vo výške 0,25% zo základu dane

Daň z pozemkov sa následne vypočíta ako súčin základu dane a ročnej sadzby dane.

DAŇ ZO STAVIEB

  • je daň, ktorej predmetom sú podľa zákona o miestnych daniach stavby na území Slovenskej republiky, majú jedno alebo viac nadzemných alebo podzemných podlaží, spojené so zemou pevným základom. Takéto stavby sú predmetom dane aj keď sa prestanú používať.

Predmetom dane zo stavieb za rok 2011 a 2012 sú stavby v tomto členení:

a) stavby na bývanie a ostatné stavby tvoriace príslušenstvo hlavnej stavby,
b) stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie, stavby pre vodné hospodárstvo okrem stavieb na skladovanie inej ako vlastnej pôdohospodárskej produkcie a stavieb na administratívu,
c) stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu,
d) samostatne stojace garáže a samostatné stavby hromadných garáží a stavby určené alebo používané na tieto účely, postavené mimo bytových domov,
e) priemyselné stavby a stavby slúžiace energetike, stavby slúžiace stavebníctvu okrem stavieb na skladovanie a administratívu,
f) stavby na ostatnú podnikateľskú a zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu,
g) ostatné stavby.

Predmetom dane zo stavieb sú stavby ktoré majú jedno alebo viac nadzemných podlaží alebo podzemných podlaží, spojené so zemou pevným základom.

Daň zo stavieb sa vypočíta ako súčin základu dane a ročnej sadzby dane zo stavieb.

Základom dane zo stavieb je výmera zastavanej plochy v v m2. Zastavanou plochou sa rozumie pôdorys stavby na úrovni najrozsiahlejšej nadzemnej časti stavby.

Ročná sadzba dane je zo zákona na úrovni 0,033 Eura za každý aj začatý m2 zastavanej plochy.

V prípade viacpodlažnej stavby sa pri stanovení výšky sadzby dane, okrem sadzby dane, ktorú určuje správca dane, berie do úvahy aj počet podlaží. Za každé podlažie zákon stanovuje príplatok v sume najviac 0,33 eura.

V týchto prípadoch výška dane zo stavby je súčin základu dane (t. j. výmera v m2) a ročnej sadzby dane. V prípade viacpodlažných stavieb, sadzba dane sa zvýši o súčin počtu podlaží a určeného príplatku za podlažie.

DAŇ Z BYTOV A Z NEBYTOVÝCH PRIESTOROV

– je daň predmetom, ktorej sú byty a nebytové priestory, ktoré nadobudli do vlastníctva fyzické alebo právnické osoby.

Daň z bytov sa vypočíta ako súčin výmeru bytu alebo nebytového priestoru v m2 a ročnej sadzby dane. Zo zákona je ročná sadzba dane z bytov v sume 0,033 Eura za každý začatý m2 podlahovej plochy bytu a nebytového priestoru.

Ktoré nehnuteľnosti sú od dane oslobodené?

  1. pozemky, stavby, byty a nebytové priestory vo vlastníctve obce, ktorá je správcom dane, a pozemky, stavby, byty a nebytové priestory vo vlastníctve alebo v správe mestských častí v Bratislave a Košiciach,
  2. pozemky a stavby vo vlastníctve iného štátu užívané fyzickými osobami, ktoré požívajú výsady a imunitu podľa medzinárodného práva a nie sú štátnymi občanmi Slovenskej republiky, za predpokladu, že je zaručená vzájomnosť,
  3. pozemky a stavby, alebo ich časti slúžiace na vzdelávanie, alebo na vedeckovýskumné účely, na vykonávanie náboženských obradov, vo vlastníctve verejných vysokých škôl, alebo vo vlastníctve štátu, v užívaní štátnych vysokých škôl, vo vlastníctve štátu v správe Slovenskej akadémie vied, alebo vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom, ako aj pozemky a stavby alebo ich časti slúžiace stredným školám, učilištiam, strediskám praktického vyučovania a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov alebo školám a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti krajských školských úradov,
  4. pozemky, stavby a nebytové priestory vo vlastníctve Slovenského Červeného kríža.

Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej časti, stanoviť zníženie, zvýšenie dane alebo oslobodiť od dane z nehnuteľností s účinnosťou od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia. Správca dane môže všeobecným záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci určiť rôzne sadzby dane pre jednotlivé druhy nehnuteľností

Kto platí daň z nehnuteľností za zdaňovacie obdobie 2011 a 2012?

Daňovníkom dane z nehnuteľností je podľa zákona je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá vlastní, spravuje, užíva alebo má za zákonom stanovených podmienok v nájme pozemok, stavbu, byt alebo nebytový priestor.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok 2011, bol daňovník povinný podať v termíne do 31.01.2011 v prípade, že v roku 2010 nadobudol nehnuteľnosť kúpou, darom, dedením, rozhodnutím súdu alebo sa stal správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane.

Na vyrubenie dane z nehnuteľností na rok 2012 je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, t.j. stav k 01.januáru 2012

Daňovník, ktorý nadobudne nehnuteľnosť vydražením v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný podať priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.

Ak ide o nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, daňové priznanie podá len jeden z manželov. Ak je pozemok, stavba, byt a nebytový priestor v bytovom dome v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie je povinná podať každá fyzická osoba alebo právnická osoba. Ak sa spoluvlastníci nehnuteľnosti dohodnú, že priznanie za všetkých spoluvlastníkov podá zástupca, ktorého si určili dohodou. Túto skutočnosť musí daňovník písomne oznámiť správcovi dane pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

V priebehu roka má fyzická alebo právnická osoba oznamovaciu povinnosť voči správcovi dane o skutočnostiach rozhodujúcich na vznik a zánik daňovej povinnosť. Oznamovacia lehota je 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali . Prílohou k oznámeniu o vzniku daňovej povinnosti sú aj nadobúdacie doklady t.j. napr. kúpna zmluva, darovacia zmluva, dedičské konanie….

Daň z nehnuteľnosti vyrubuje správca dane ( t.j. obec, mesto) v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza platobným výmerom, ktorý je splatný do 15 dni odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru.

Vzor daňového priznania na rok 2011 schválilo Ministerstvo financií SR opatrením č. MF/020094/2008-72 s účinnosťou od 1. 1. 2009. Rozlišujeme daňové priznanie k dani z nehnuteľností pre:

  • fyzické osoby
  • právnické osoby.

Daňové priznanie obsahuje okrem všeobecných informácií o daňovníkovi samostatný oddiel pre výpočet každého typu dane (oddiel pre daň z pozemkov, zo stavieb a z bytov). Posledná časť daňového priznania je označená ako sumarizácia, v ktorej sa čiastkové dane zrátajú a uvedie sa celková výška dane z nehnuteľností. V prípade, ak daňovník vlastní viacero nehnuteľností, je potrebné do daňového priznania priložiť toľko súvisiacich oddielov, koľko nehnuteľností daňovník nadobudol.

Vzory tlačív daňových priznaní pre právnické a fyzické osoby, ako aj všetky potrebné tlačivá k dani z nehnuteľnosti nájdete na stránke.

Čo by vás mohlo zaujímať: