Kto má nárok na daňový bonus

refinancovanie

Jednou z možností ako si znížiť daň, je uplatniť si daňový bonus. Daňový bonus za rok 2012 si môže podľa zákona č. 593/2003 o dani z príjmov § 33  uplatniť daňovník, ktorý žije v domácnosti s vyživovaným dieťaťom (resp. deťmi). Musí však spĺňať zákonom stanovené podmienky.

Výška daňového bonusu v roku 2012

Výška daňového bonusu na jedno vyživované dieťa je za obdobie január – jún 20,51 Eur/mesiac a za obdobie júl – december 21,03 Eur/mesiac.

Kto má nárok na daňový bonus

  • daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období, teda za rok 2012 zdaniteľné príjmy podľa § 5 (tzn. zo závislej činnosti, teda bežného zamestnaneckého pomeru) zákona o dani z príjmu aspoň vo výške minimálnej mzdy, teda vo výške najmenej 1 963,20 Eur
  • alebo podľa § 6 zákona o dani z príjmov (t.j. príjmov z podnikania – SZČO, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu nehnuteľnosti a z použitia diela a umeleckého výkonu) aspoň vo výške 1 963,20 Eur a súčasne z tohto príjmu vykázal základ  dane z príjmu FO
  • vyživuje vo svojej domácnosti dieťa – vlastné, osvojené, dieťa manželky (nie družky, druha), dieťa v náhradnej starostlivosti, ktoré sa (podľa zákona o prídavku na dieťa) považuje za nezaopatrené
  •  preukáže nárok príslušnými dokladmi podľa § 32 ods. 10 zákona č. 593/2003 o dani z príjmov (kópia rodného listu, potvrdenie o návšteve školy, potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa …)

Na koho sa uplatňuje daňový bonus

Daňový bonus si daňovník uplatňuje na každé vyživované dieťa, ktoré s ním žije v domácnosti. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu (napr.: ak sa dieťa sústavne pripravuje na budúce povolanie mimo miesta trvalého bydliska a v mieste školy býva na internáte).

Kto je vyživovaným dieťaťom

Za vyživované dieťa sa považuje dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa jedného z manželov, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa, a to

  •  dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky (najdlhšie však do dovŕšenia 25 rokov veku), ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz
  • dieťa, ktoré sa po skončení povinnej školskej dochádzky zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, najdlhšie však do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, (okrem prípravných kurzov poskytovaných podľa zákona NR SR č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a tiež okrem kurzov pre občanov so ZŤP,
  • dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia 18 rokov veku.

Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje:

  • dieťa, ktoré poberá invalidný alebo sociálny dôchodok,
  • dieťa, ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
  • dieťa, ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku

Študentom zahraničných vysokých škôl alebo občanom študujúcich v zahraničí sa štandardná dĺžka štúdia neposudzuje, pretože ich štúdium nie je štúdiom študijného programu podľa zákona o vysokých školách, ale podľa zákonov príslušného štátu. Takéto štúdium sa na základe rozhodnutia Ministerstva školstva SR môže považovať za rovnocenné vysokoškolské štúdium.

Za sústavnú prípravu štúdiom sa považuje štúdium:

  • na strednej škole, okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
  • na vysokej škole, okrem externého štúdia.

Kto si môže uplatniť daňový bonus

Daňový bonus si môže uplatniť každý daňovník, ktorý spĺňa zákonné podmienky (dosiahol stanovenú výšku príjmov, vyživuje nezaopatrené dieťa a žije s dieťaťom v domácnosti).
V prípade, že podmienky spĺňajú viacerí daňovníci a neexistuje dohoda o uplatňovaní daňového bonusu, tak zákon určuje poradie pre uplatnenie daňového bonusu takto: matka, otec, iná oprávnená osoba.

Ak nárok na daňový bonus spĺňajú obaja rodičia, dohodnú sa, ktorý z nich bude poberať daňový bonus na všetky deti. Zákon umožňuje rozdeliť daňový bonus na jednotlivé mesiace, nie na vyživované deti. Tzn., ak majú rodičia viac detí, nemôžu si rozdeliť daňový bonus tak, že jeden bude poberať daňový bonus na jedno dieťa a druhý na ďalšie. Môžu si však daňový bonus rozdeliť tak, že každý bude poberať daňový bonus na všetky deti určitý počet mesiacov v roku.

Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou si môže daňový bonus uplatniť vtedy, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky tvorí v príslušnom zdaňovacom období minimálne 90 % zo všetkých príjmov, ktoré daňovník získal v SR a v zahraničí.

Kto nemá nárok na daňový bonus

Daňovník nemá nárok na daňový bonus, ak dosiahol v roku 2012 iba príjmy podľa zákona č. 593/2003 o dani z príjmov § 7, 8, 9. Zahŕňajú sa sem napr. príjmy z prenájmu hnuteľných vecí (napr. prenájom motorových vozidiel, strojov a zariadení….), príjmy z kapitálového majetku (napr. z úrokov z vkladov na bankových účtoch, z poskytnutých pôžičiek…), príjmy za príležitostných činností (z výhry, predaja nehnuteľností…).

Kedy vzniká nárok na daňový bonus

  • v mesiaci narodenia dieťaťa, ak daňovník predloží rodný list dieťaťa (aj keď sa dieťa narodí v posledný deň v mesiaci, daňovník má nárok na daňový bonus za celý mesiac, v ktorom sa dieťa narodilo),
  • v mesiaci, v ktorom bolo dieťa osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu,
  • v mesiaci, v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie.

Podmienky na uplatnenie daňového bonusu sa posudzujú vždy na začiatku mesiaca.

Daňovník si môže daňový bonus uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej v daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak je suma dane nižšia ako suma daňového bonusu, daňovník v daňovom priznaní požiada príslušný daňový úrad o vyplatenie sumy rozdielu daňového bonusu a dane, ktorú by mal uhradiť za príslušné zdaňovacie obdobie.

Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy minimálne vo výške polovice minimálnej mzdy iba počas niektorých kalendárnych mesiacov a zamestnávateľ mu v týchto mesiacoch priznal daňový bonus, daňovník tento bonus príslušnému daňovému úradu vrátiť nemusí,pretože nestratil nárok na už priznaný daňový bonus.

Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 (teda bol zamestnancom) a zamestnávateľ mu priznal daňový bonus len v pomernej časti, nepriznanú pomernú časť daňového bonusu si môže daňovník uplatniť v daňovom priznaní za príslušné zdaniteľné obdobie. Príslušný daňový úrad mu daňový bonus doplatí, pokiaľ nemal daňovník nedoplatky na dani. To isté platí, ak mal daňovník v priebehu príslušného kalendárneho roka aj príjmy podľa § 6 a jeho základ dane bol kladný (tzn., že nedosiahol stratu).

Čo by vás mohlo zaujímať: