Daň v Nemecku

Nemecko je najväčšou európskou ekonomikou, je to ťahúň celej Eurozóny. Nemecko otvorilo svoj pracovný trh pre Slovákov až v máji roku 2011. Napriek geografickej blízkosti do Nemecka sa nevydalo príliš veľa pracovníkov. Na rozdiel od populárnejšej Veľkej Británie, v Nemecku stále existuje výrazný jazykový problém.

V nemeckom daňovom systéme nájdete množstvo progresívnych prvkov. To znamená, že ľudia zarábajúci viac, sú zdaňovaní vyššími sadzbami. Nemecký daňový systém je však komplikovaný. Do výraznej miery pri zdaňovaní záleží na rodinnom stave. Najviac platia slobodní ľudia, najmenej manželské páry s deťmi. Najvyššia daňová sadzba je v Nemecku 52%.

Nemci platia množstvo odvodov. Odvody na sociálne zabezpečenie nie sú ničím výnimočným. Nemci však platia aj tzv. solidárny odvod, vo výške cca 5%, ktorý má pomáhať ekonomicky vyrovnať západné a východné Nemecko.

Viac informácií o nemeckom daňovom systéme nájdete na stránke.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Zaujíma vás: danove triedy v nemecku, dane nemecko, odvody v nemecku, dane v nemecku, dan v nemecku,

Komentáre - Pridať vlastný komentár »

5 komentárov pri “Daň v Nemecku

 1. dobry vecer chcem sa informovat pracujem v nemecku chcem si tu kupit auto s nemeckymi znackami bude neaky problem pri prepise na mna ako slovaka???a kolko vychadya PZP v nemecku??

 2. dobrý deň zaujímalo by ma pracovala som v jednej fabrike v nemeckú kde ma nahlásili ako slobodnú ale ja som vydatá a mám tri deti zaujíma ma to lebo zas pracujem v nemeckú a chcem si zmeniť triedu bola som na finanzamt a tam mi dali formuláre a neviem kde to mám dať potvrdiť

 3. Zdravim pracujem v nemecku a pridelili mi danovu triedu 1 som rozvedeny ale mam dve dcerky na ktore platim vyzivne . A od roku 2008 zijem s priatelkou na jednej adrese a ona ma taktiez jednu dceru. mam narok na nizsiu danovu triedu ? Dakujem

 4. Dobrý deň, chcela by som sa len spýtať, či mi niekto nevie vysvetliť tie daňové triedy v Nemecku. S priateľom sme začali pred nedávnom pracovať v Nemecku, kde nemám zakúpený vlastný byt. Bývame v byte, ktorý Slovákom prideľuje šéf danej firmy. Viem, že po príchode do Nemecka sme boli automaticky zaradení do šiestej daňovej triedy, kde sú vraj najvyššie dane. Preradenie do inej daňovej triedy má na starosti šéf, pokiaľ viem. Ale mňa by zaujímalo, aké sú dane v tej šiestej daňovej skupine. Koľko peňazí budem platiť teraz? Viem, že sa mi istá časť z tých peňazí vráti. Ale koľko sa mi vráti? Pracujeme tu už druhý mesiac. Za pomoc vopred ďakujem

  • Daňovú triedu 6 dávajú automaticky – je veľmi nevýhodná.
   Daňové triedy dáva daňový úrad (Finanzamt) – treba si to vybaviť.
   Daňová trieda 1 – slobodný a bezdetný (nestará sa o dieťa)
   Daňová trieda 2 – slobodný s dieťaťom, rozvedený s dieťaťom, vdovec s dieťaťom
   Daňová trieda 3 – ženatý a manželka má daňovú triedu 5
   Daňová trieda 4 – ženatý a manželka má tiež daňovú triedu 4
   Daňová trieda 5 – ženatý a manželka má daňovú triedu 3
   Daňová trieda 6 – všetci čo si nevybavili daňovú triedu.

   Najvýhodnejšia je asi daňová trieda 3, ale pokiaľ manželka nerobí, alebo má nižší príjem.
   Daňová trieda 6 je to najhoršie čo je – mne osobne stiahli vyše polovicu platu (ešte dobre, že len za dva dni)
   PS: V Nemecku sa s výškou mzdy mení aj výška daní – čím viacej zarábate, tým viacej vám stiahnu (percentuálne).

Pridaj komentár

Vrátiť sa na začiatok článku | na začiatok komentárov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.