Ako sporiť v III.pilieri doplnkového dôchodkového sporenia

Viete ako sporiť? Viete aké sú pravidlá vašich osobných financií? V tomto článku sa budem venovať práve vašim osobným financiám pre spoločenskú vrstvu alebo skupinu, ktorá sa v aktuálnom žargóne nazýva stredná trieda.Stredná trieda je skupina ľudí, ktorá ma dostatok príjmov na to, aby jej po zaplatení základných životných potrieb, zostali finančné zdroje na voľné použitie. Jednoducho povedané ľudia, ktorí si dokážu sporiť. Týmto sporením sa začína vytvárať taká rezerva, ktorá môže slúžiť v budúcnosti ako vhodný finančný prostriedok na investovanie vašich peňazí. Investovanie do tzv. aktív. Nič zložité, nič nové. No na pochopenie veľmi náročné. Minúť peniaze je pre nás samozrejmosťou, ale pracovať s nimi sa zdá mnohokrát pre nás príliš zložitý proces vo finančnom svete. Hovorí sa, že ak chcem zarobiť musím byť expert, musím mať množstvo informácií, najmä zaručených tipov. Nie je to tak. každý môže benefitovať a nie je to ani zďaleka taká zložitá vec, ako sa zdá.

Rozumná starostlivosť o svoje peniaze vám výrazne ovplyvní život v budúcnosti. Niekedy viac ako samotná kariéra.

Ak si zodpovedne odkladáte časť svojho príjmu napr. na dôchodok robíte dobre. Každé jedno percento, o ktoré budú vaše úspory počas aktívnej kariéry dlhodobo lepšie zhodnocované, vám totiž zvýši finálny dôchodok o 25 percent. Ak sa vaše dôchodkové úspory budú dlhodobo zhodnocovať nie dvomi percentami ako v bankách, ale šiestimi percentami napr. prostredníctvom životného poistenia nadstavené len na sporivú časť, toto sporenie môže dosiahnuť dvojnásobnú výšku dôchodku. Naozaj nie je jednoduché zarábať dvojnásobný plat.

Plánovači verzus neplánovači

V dnešnej dobe sa môžme rozdeliť na dva tábory alebo skupiny. Jedna skupina ľudí tvrdí a vidí zvládnutie svojich financií na presnom projektovaní svojich budúcich finančných potrieb, a to:

  • kedy plánujeme isť do dôchodku,
  • koľko chceme poberať na dôchodku,
  • koľko minieme na vzdelanie našich detí,
  • kedy chceme riešiť bývanie,
  • koľko nás bude stáť bývanie,
  • koľko mám sporiť,
  • koľko chcem investovať a akým spôsobom.

Druhá skupina ľudí tvrdí a vidí, že nevieme a nedokážeme predpokladať, čo bude za pár rokov. Stavajú na negatívnych názoroch. Žiadne pravidlá, žiadne návyky. Bude, čo bude.

  • kedy chcete isť na dôchodok? (nedožijem sa),
  • aký chcete mať dôchodok? (vysoký),
  • Koľko miniete na vzdelanie detí? (netuším, dnes je to toľkoto),
  • kedy si zlepšíte bývanie? (keď budem mať peniaze).

Ako sa hovorí nikdy nie je neskoro. Niektorí dospievajú skôr a majú priority už dávno postavené, iní zase neskôr a zaťažuje ich rozmýšľať nad sebou a svojou budúcnosťou. Ale preto je to na každom z nás. Vždy je dobré aspoň o financiách hovoriť ako vôbec to neriešiť. Aspoň raz za čas si k nim sadnúť a zhodnotiť ich vývoj. Mnohokrát sa vám to zaplatí.

III. pilier starostlivosť o nasporené peniaze

Vychádzajte z dvoch hlavných zásad. Vaše krátkodobé peniaze ohrozuje krátkodobá strata. Vaše dlhodobé peniaze ohrozuje inflácia.

Krátkodobé peniaze sem patria peniaze na bežnú spotrebu, finančná rezerva a tá časť peňazí na životný štandard, o ktorých viete, že ich v krátkodobej budúcnosti miniete. Napr.:

  • ING konto, akákoľvek čiastka vložená na ING Konto sa vám zhodnocuje vďaka výhodnému úroku 1,45 % p.a. Neplatíte vôbec žiadne poplatky – za zriadenie, správu, zrušenie účtu ani za transakcie. Peniaze môžete kedykoľvek použiť – bez výpovednej lehoty a bez poplatku za prevod.
  • mKONTO je jediný bežný účet na Slovensku, ktorý v cene 0 € zahŕňa všetky najčastejšie využívané operácie realizované cez internet alebo elektronicky bez obmedzenia ich počtu.
  • Rôzne bežné účty, terminované vklady v banke a rôzne iné.
  • Krátkodobé podielové fondy.

S týmito peniazmi neriskujte a majte ich tam, kde ich hodnota veľmi nekolíše. Zisk nie je to hlavné, čo požadujete.

Dlhodobé peniaze investujte do profitabilných nástrojov. Investujte do rastových riešení. Určite sa netreba báť krátkodobého poklesu. Úvodný pokles je v prípade dlhodobých sporení dokonca vítaný. Na začiatku totiž ešte nemáte nasporených peňazí. Stratíte teda málo. Avšak vaše ďalšie investície robíte pri lacnejších cenách. Ak investujete na dlhodobom rastovom trhu. Zarobíte prostredníctvom :

  • Dôchodkové správcovské spoločnosti,
  • Doplnkové správcovské spoločnosti,
  • Správcovské spoločnosti (podielové fondy),
  • Poisťovne,
  • Banky,
  • Finanční sprostredkovatelia ponúkajú dostatok nástrojov pre dlhodobé zhodnocovanie peňazí výberom najlepšieho portfólia pre vás. Komplexne, všetko pod jednou strechou.

Netreba však zabudnúť na zdravý rozum. Sú to vaše peniaze, vaša odmena.

Ako začať na finančnom trhu?

Finančný trh nie je ruleta. Špekulovanie na finančnom trhu je však pre neprofesionálneho investora zaručená cesta do pekla. Ľudia s dlhoročnou investičnou praxou môžu potvrdiť svedectvo. Neprofesionálny však neznamená hlúpy. Neprofesionálny je ten, kto sa investovaním nezaoberá denne. Lekár, právnik, učiteľ, atď. Ak vašou hlavnou motiváciou nebude rýchle zbohatnutie, ale využitie finančného trhu, pre starostlivosť o vaše peniaze, urobili ste prvý krok k úspešnému investovaniu.

Druhým krokom je vyhľadať vo svojom okolí naozaj odborníka, ktorý sa trocha do toho aj rozumie a má ako také skúsenosti. Napr. výberom vhodného produktu. Je ľahké vymenovať množstvo produktov aké existujú na finančnom trhu, ale verte mi o to ťažšie ušiť produkt na mieru klientovi.

Pomocou získania informácií vám odborník môže vhodne nadstaviť vašu zmluvu bez akýchkoľvek komplikácií a zaručí sa vám, že bude sledovať aj vývoj vašej zmluvy.

Tretím krokom je správne nadstavený váš koncept a zvládnuť emócie vášho okolia  a nenechať sa odradiť od správneho kroku k vášmu úspechu.

Čo by vás mohlo zaujímať: