Ako začať freelancing na Slovensku

Ako začať freelancing na Slovensku

Začať freelancing v dnešnej dobe nie je vôbec zložité a týmto spôsobom sa dá začať podnikať na internete takmer zo dňa na deň. V niektorých prípadoch na to nepotrebujete ani bohaté skúsenosti, no určité znalosti zo svojho oboru ovládať musíte.

Práve tie totiž ponúkate klientom ako hodnotu a za tie vás v konečnom dôsledku budú platiť. Ak sa teda pýtate, ako začať podnikať ako freelancer, tu je niekoľko rád, ako sa ním stať a ako byť čo najúspešnejší.

1. Dajte o sebe ľuďom vedieť

Pokiaľ s freelancingom začínate, tak najdôležitejšou vecou je dať o sebe ľuďom vedieť. Potrebujete totiž začať predávať svoje služby a to docielite iba tak, že ľudia budú poznať vašu prácu. Mohli by ste byť aj majster vo svojom obore,  no pokiaľ by ľudia o vás nevedeli, bolo by to úplne zbytočné.

Prvým krokom, ktorým môžete urobiť, je založiť si vlastnú web stránku pre svoj freelancing. Na nej môžete opísať služby ktoré ponúkate, predstaviť svoju osobu, uverejniť referencie a taktiež poskytnúť na seba kontakt potencionálnym zákazníkom.

Taktiež sa nebojte investovať do reklamy. Na začiatok sa to síce môže zdať ako výdaj navyše, no z dlhodobého hľadiska sa to oplatí a tieto peniaze sa vám vedie v rýchlej dobre vrátiť.

2. Svoj freelancing odlíšte

Jeden z najväčších problémov, s ktorým sa freelancer stretáva, je veľmi veľká konkurencia v ich obore. Vždy sa nájde niekto, ktorý danú službu ponúkal už dávno pred vami a na rozdiel od vás má uzavretých množstvo úspešných obchodov a dlhý zoznam kontaktov. Aj tento človek však raz začínal a to, čo ho vystrelilo nahor bola práve odlišnosť od svojich konkurentov.

Pokiaľ tak chcete preraziť na trhu, zamerajte sa na svoj obor a skúste porozmýšľať v čom by ste sa vedeli odlíšiť od iných freelancerov. Môže ísť napríklad o spôsob realizácie, prístupu a pod.

3. Zbierajte kontakty pre budúci freelancing

Posledným dôležitým krokom je zbieranie kontaktov. Zapisujte si kontakty na svojich klientov a zákazníkov, ktoré sa vám budú môcť v budúcnosti zísť. Nepodceňujte tento krok, lebo nikdy neviete cez koho sa viete dostať k ďalšej práci.

4. Vytvorte si pasívny príjem

Keď už ste zabehnutí freelanceri, zamyslite sa nad tým, ako by ste mohli pre svojich klientov vytvoriť niečo všeobecné, čo by ste mohli začať predávať viacerým naraz. Ak napríklad píšete pre svojich klientov PR články, čo keby ste vytvorili príručku, kde opíšete všetky možnosti, kde sa dajú také články publikovať.

Takú príručku vytvoríte raz, ale potom ju budete môcť predávať neobmedzenému počtu klientov – a to je práve pasívny príjem. Zamyslite sa teda nad tým, čo by ste svojim klientom mohli ponúkať. Predtým, než na tom začnete pracovať, kľudne sa ich dopredu opýtajte, či by o niečo podobné mali záujem zaplatiť. Budete si tak istý návratnosťou vašej investície.

Existuje ešte druhá možnosť, ako získať príjem z internetu relatívne rýchlo a jednoducho. Je to niečo, čo robíte aj v bežnom živote len s tým rozdielom, že vám za to nikto neplatí. Nielenže sa na tom dá cez internet zarobiť slušné peniaze, ale dokonca budete tieto peniaze zarábať pasívne, to znamená aj počas toho, ako spíte.

 

Čo by vás mohlo zaujímať: