Analýza meny Euro – čakajú nás ťažké časy?

Analýza meny Euro - čakajú nás ťažké časy?

Euro ostáva blízko svojho minima voči americkému doláru, a to aj napriek tomu, že ECB ďalej znižovala úrokové sadzby v zápornom pásme a opätovne zaviedla program nákupu dlhopisov.

Centrálna banka znížila úrokovú sadzbu vkladov o 10 bázických bodov na -0,50%, pričom zároveň oznámila, že zavedie QE program (program kvantitatívneho uvoľňovania) vo výške 20 miliárd EUR mesačne s otvoreným koncom, ktorý sa má začať 1. novembra.

Kým spomínané zníženie sadzieb sa v plnej miere očakávalo, QE program bez uvedenia dátumu ukončenia urobil na trhu poriadny rámus a menový pár EUR/USD sa prepadol na najnižšiu hodnotu v tomto roku.

Euro pravdepodobne ešte oslabí

Pokiaľ ide o budúcnosť eura, je ťažké si predstaviť, že by mena euro na týchto úrovniach rástla v pozadí stabilne nízkej inflácie. Inštitút IFO opäť znížil nemecké HDP v roku 2019 z 0,6% na 0,5% a uviedol, že je pravdepodobné, že sa nemecký rast v 3. štvrťroku zníži o ďalších 0,1%, čo by Nemecko po podobnom údaji v druhom štvrťroku poslalo do oficiálnej recesie.

Ďalší nemecký inštitút, IFW, šiel tento týždeň ešte ďalej a znížil nemecké HDP za 3. kvartál na -0,3%, zatiaľ čo rast v roku 2019 by sa znížil na 0,4%. Rast v roku 2020 sa má znížiť na 1,0% z predchádzajúcich 1,6%.

Problémy s rastom Nemecka, najmä v ich odvetviach zameraných na vývoz, nie sú ničím novým, ale neustále znižovanie rastu bude mať na jednotnú menu ešte väčší dopad.

Utorkové vydanie Centra pre európsky ekonomický výskum (ZEW) bude pre Nemecko a eurozónu prvým dôležitým ukazovateľom, ktoré sledujú aj obchodníci a investori.

Nemecké ukazovatele sentimentu a ukazovatele ekonomického sentimentu eurozóny sú v súčasnosti na minimálnej úrovni, ktorá bola naposledy videná v decembri 2011, teda  -44,1 a -43,6.

Nedávna eskalácia obchodného sporu medzi USA a Čínou, riziko konkurenčných devalvácií a zvýšená pravdepodobnosť tvrdého Brexitu „zvyšujú tlak na už slabý (nemecký) hospodársky rast“, ako nedávno poznamenal prezident ZEW Achim Wambach.

 Čo na to hovorí menový pár EUR/USD

Menový pár EUR/USD môže nájsť určitú podporu o deň neskôr, kedy sa očakáva, že americké úrokové sadzby sa na poslednom zasadnutí FOMC znížia o ďalších 25 bázických bodov.

Aj keď je zníženie o 0,25% v plnej výške už ohodnotené pre americký dolár, na budúci týždeň sa na stretnutí objaví aj vydanie najnovšieho zhrnutia ekonomických prognóz, ktoré poskytne podrobnejšie informácie o súčasnej sile amerického hospodárstva.

Podľa aktuálneho kurzového lístka sa kurz menového páru EUR/USD v súčasnosti obchoduje tesne pod 1,1100 a je pravdepodobné, že sa prepadne ešte nižšie. Ak by sme si teraz chceli zmeniť 1 000 EUR, podľa tejto kurzovej kalkulačky by sme dostali 1 094,49 USD (* údaje o prevode meny sú z dňa 26.9.2019).

Z technického podhľadu, dlhodobý klesajúci trend zostáva naďalej platný.

Ďalšie správy a novinky

Americký dolár a euro budú sledovať zverejňovanie údajov prieskumu ZEW pre Nemecko. Tie sa pohybujú okolo úrovní, ktoré boli v čase dlhovej krízy v eurozóne. Prichádza to v čase, keď európske hospodárstvo naďalej vykazuje slabosť a tlak na miestnu menu.

K tomu sa pridávajú inflačné očakávania 5Y5Y, ktoré sa pre Euro pohybujú na rekordných minimách. Tento ukazovateľ sa zvyčajne používa ako nástroj budúcich inflačných očakávaní a je to akási kalkulačka meny.

Minulý týždeň ECB znížila sadzby hlbšie do záporného pásma a opätovne zaviedla QE program. To však nebolo pre účastníkov trhu dostatočnou ochranou deflácie a dúfali v ďalšie uvoľnenie.

Po rozhodnutí o úrokovej sadzbe sa cena eura prepadla nižšie. To naznačuje, že ECB nesplnila privysoké očakávania trhu v súvislosti so silnými ochrannými opatreniami v oblasti deflácie a ukázala zúfalú likviditu.

Až budúci rok v Luxemburgu vystúpi hlavný ekonóm ECB Philip Lane a člen výkonnej rady Benoît Cœuré. Hoci ich komentár nemusí viesť k pozoruhodnej volatilite, nuansy ich komentárov by mohli poskytnúť lepší prehľad o názoroch tvorcov ekonomickej politiky.

V USA budú obchodníci hľadieť na údaje o miestnej priemyselnej výrobe, hoci volatilita môže byť z týchto udalostí obmedzená v dôsledku nadchádzajúceho rozhodnutia FOMC.

Stávky na zníženie sadzieb už boli ocenené, takže nanajvýš, čo môžu urobiť, je v nadchádzajúcich schôdzach zosilniť alebo mierne zmierniť budúce stávky na zníženie sadzieb.

To však v žiadnom prípade nenaznačuje, že nadchádzajúce údaje nie sú relevantné, najmä vzhľadom na spomalenie globálnej ekonomiky.

  • Zdroj: www.dailyfx.com

Čo by vás mohlo zaujímať: