Viete prečo by ste si mali poistiť čelné sklo?

Radosť z jazdy je krásna vec a na Slovensku jazdí veľa zaujímavých áut. Väčšina šoférov rešpektuje pravidlá bezpečnosti cestnej premávky, no niekedy sa aj tak môže stať niečo nepredvídateľné. Jednou z takýchto udalostí je havária.

Ak si však myslíte, že je to jediná nepríjemnosť, čo Vás môže na ceste stretnúť, z omylu Vás vyvedie malinký kamienok, ktorý vletel na predné sklo Vášho vozidla. Až tu zistíte, koľko dokáže stáť obyčajný výmena skla a to nielen v autorizovanom servise. Preto, ak sa chcete vyhnúť nervom a strate peňazí, poistite si svoje čelné sklo a môžete mať kľudný spánok. Ako to ale spraviť tak, aby Vás to nestálo príliš mnoho peňazí? Riešením sú samostatné produkty určené len na poistenie skla.

Nestačí havarijné poistenie?

Obyčajné havarijné poistenie síce pokrýva aj takéto poškodenie, ale nie vždy. Niekedy je nutné si v poisťovni čelné sklo tak či tak pripoistiť. Ale aj keby nie, načo platiť drahú havarijnú poistku napríklad za staršie auto a zistiť tak napríklad po 2 alebo 3 rokoch, že ste si už prípadnú výmenu autoskla dávno zaplatili? Preto je riešením buď samotné poistenie autoskla alebo pripoistenie čelného skla. Oba produkty ponúkajú už viaceré poisťovne na našom trhu. V praxi sa jedná o bežné poistenie majetku s minimálnou dobou poistenia na 1 rok. Poistiť sa môžete už aj online. Podľa toho, do akej výšky chcete mať predné sklo poistené, platíte ročnú poistku. Vo väčšine prípadov sa táto suma začína už od 39 Eur mesačne pri poistení na menšiu sumu, ktorá ale plne postačuje napríklad starším autám. Kto si chce dať poistiť sklo na vyššiu cenu pre prípad či už drahšieho auta alebo opravy v autorizovanom servise, zaplatí aj dvojnásobok.

Pripoistenie čelného skla ponúka napríklad Wustenrot. Poistenie sa vzťahuje na náraz na akúkoľvek prekážku, stret s iným účastníkom cestnej premávky, pád akýchkoľvek predmetov, ktoré nie sú súčasťou vozidla, napríklad strom, stožiar, skaly, zemina, výbuch, krupobitie, víchricu alebo stret so zverou počas prevádzky vozidla. Veľakrát sa stane totiž, že za poškodenie nemusí niesť zodpovednosť len iné auto, ktoré ešte môžete riešiť cez jeho PZP, ale zvieratá alebo príroda sama, prípadne nehoda zavinená iným a neznámym predmetom. Stať sa to môže raz dva, prídete k autu na parkovisku a hoci ste ho mali bez dozoru len pár minút, môžete mať na prednom skle naozaj nepríjemné poškodenie. Toto poistenie platí pre celú Európu a pri výmene autoskla je spoluúčasť 10 percent, pri oprave žiadna. Dojednať si je možné poistenie v dvoch zónach podľa hodnoty a to vo výške do 200 Eur alebo do 500 Eur.

A ešte aj od Kooperativy

Podobným produktom je aj poistenie od Kooperativy. To sa vzťahuje na poškodenie alebo zničenie poisteného čelného skla vzniknuté v dôsledku pôsobenia vonkajších mechanických síl, napríklad stret, náraz, pád, krupobitie, výbuch a podobne. Tiež je to aj pri poškodení, ktoré bolo spôsobené úmyselným jednaním cudzej osoby, ktoré jej neprináša žiadne materiálne obohatenie. Poisťovňa v takomto prípade kryje všetky riziká v Európe a poistenie autoskla určite stojí za to. Tu je možné sa poistiť v 4 pásmach od 200 do 1.000 Eur, takže to príde vhod aj motoristom, ktorý majú drahšie auto alebo využívajú len služby autorizovaných servisných centier. Spoluúčasť je 5 percent pri výmene autoskla, pri oprave neplatíte nič. Poistenie čelného skla má svoje veľké pozitíva hlavne pre staršie vozidlá alebo vozidlá, ktoré nemajú uzatvorené havarijné poistenie.

Zaujímavým produktom môže byť aj poistenie Hornet, čo je služba súkromnej spoločnosti Autosklo Hornet. Tá Vás ochráni pre prípad vzniku poškodenia čelného skla a umožní realizovať opravu či výmenu autoskla už od 19,- EUR za rok alebo od 39,- EUR za rok. Prvý prípad sa vzťahuje na situáciu, kedy máte sklo ešte v poriadku, druhý prípad je už pre situácie, kedy je sklo poškodené. Toto poistenie je možné dojednať aj online a cez internet, čo je tiež veľmi pohodlné. Výhodou je, že všetok vybavíte jednoducho a bez problémov. Tento produkt je bez spoluúčasti a doplácania, s minimálnou administratívou a bez dokazovania viny. Už teda skončilo naháňanie sa za vinníkom alebo hľadanie výhovoriek či dôvodov poškodenia predného skla. Poistite si svoje čelné sklo hociktorou zo zmienených možností a uvidíte, že sa to určite vyplatí. Najmä vtedy, keď bude treba jeho opravu alebo nebodaj výmenu.

Čo by vás mohlo zaujímať: