Viete ako si poistiť motorku?

Medzi motocykle patria všetky jednostopové motorové vozidlá, čiže aj mopedy, pretekárske, cestovné motocykle, bicykle s pomocným motorčekom, motorové kolobežky, sidecary. Podobne ako autá, aj motorky musia mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie za škody, ktoré môžu spôsobiť pri svojej jazde v cestnej premávke. Bez neho veru ani na krok!

Poistite svoju motorku povinným zmluvným poistením ešte predtým, než vôbec vyjdete na cestu. Poistenie motocyklov ponúkajú zväčša tie isté poisťovne ako poistenie áut a výpočet poistného závisí od podobných technických parametrov – čiže od roku výroby, sile motora, objemu valcov motora a podobne. Mnohé poisťovne ale tieto kritéria zjednocujú len do jedného a najdôležitejšieho a tým je výkon motora motocyklu udávaný v kW. Pri poisťovaní motocykla je možné dohodnúť ročný alebo sezónny spôsob poistného.

Ako je to s PZP

Poisťovne taktiež uplatňujú aj rôzne zľavy za bezškodový priebeh podobne ako u áut. Poistenie motocyklov je nutné pre riadne fungovanie v cestnej premávke a ak spôsobíte nejakú škodu na nepoistenej motorke, máte na krku problém nielen s jej platením, ale ide aj o trestný čin. Výhodou oproti poisteniu auta však je, že ak majiteľ na motocykle nejazdí celý čas v roku, môže si dohodnúť jeho poistenie iba na mesiace, kedy je v premávke. To má výhodu jednak v úspore a jednak v tom, že majitelia už nemusia odhlasovať svoje motocykle pred zimou a znova ich prihlasovať na jar, aby ušetrili na poistnom. Výška poistenia je tiež oproti autám nižšia, rádovo od 30 Eur pri najslabších motorkách, čo je výhodná cena.

Havarijne poistenie motorky

Okrem PZP na motocykel sa dá dojednať aj poistenie motorky havarijnou poistkou. Tá ochráni majiteľa pred neočakávanými následkami, ktoré by mu vznikli tak, že by si ich musel hradiť sám. Pri sume na havarijne poistenie rozhoduje okrem technických parametrov motorky aj to, kde bývate a o akú značku sa jedná. To je dôležité najmä pri poistení proti krádeži a vandalizmu, pretože na rozdiel od automobilov sú motorky týmto rizikám vystavené vo vyššej miere. Môže sa tak stať, že napríklad ročné poistné sa vyšplhá aj na 250 až 300 Eur.

Rozhodne ale na tejto položke nešetrite, určite nie na povinnom zmluvnom poistené a taktiež nie ani na havarijnom. Ak by ste mali záujem o nejaký online výpočet, skúste si pozrieť napríklad ponuky Allianzu alebo poisťovne Wustenrot.

Čo by vás mohlo zaujímať: