Porovnanie cien poistenia domácnosti

Určite sa Vám príjemne býva, máte doma pohodu, všetko funguje ako má. No z času na čas sa stanú niektoré veci, ktoré Vám môžu takúto idylku znepríjemniť, ba až pokaziť. Napríklad Vás vytopia susedia, vykradnú zlodeji, rozbije sa okno pri prievane, praskne radiátor alebo sa stane nejaká iná neočakávaná udalosť, ktorá spôsobí škodu Vám, prípadne Vy spôsobíte škodu domácnosti.

Stať sa môže čokoľvek a pre tieto prípady je tu poistenie. Všetko o poistení domácnosti sa dozviete teraz na jednom mieste a pekne v kocke, takže získate prehľad o tom, ako sa dá pre prípad, že sa už niečo stane, vyvarovať tomu, aby ste museli mať hlavu v smútku a prievan v peňaženke. Vždy existuje nejaké riešenie, otázne je, aké sú jeho podmienky.

Čo v tom je?

Poistenie domácnosti zahŕňa obvykle všetko jej vybavenie, čiže poistenie elektrospotrebičov, nábytku, umenia, elektroniky aj športového náradia či bicykla v domácnosti. Poisťovne majú pokryté vybavenie a zariadenie celej domácnosti vo svojom poistení a preto je to poistenie komplexné. Zahŕňa väčšinu živelných udalostí alebo nepredvídateľných okolností, ako sú požiar, výbuch, blesk, zrútenie lietadla alebo jeho častí, víchrica a krupobitie (ľadovec), zosuv pôdy, zrútenie skál a zemín, zosuv alebo zrútenie lavín, zemetrasenie, tiaž (ťarcha) snehu alebo námrazy, povodeň a záplava, zadymenie, nadzvuková vlna, pád stromov, stožiarov alebo iných predmetov, atmosferické zrážky, voda z vodovodného potrubia, náraz vozidla, odcudzenie, krádež vlámaním alebo lúpež a tiež aj vandalizmus. Poistiť sa je možné aj cez internet, takže na poistenie domácnosti online spôsobom nie je treba domácnosť ani opustiť.

Okrem toho sa dá dohodnúť aj ďalšie pripoistenie za škody, ktoré nebývajú bežnou súčasťou balíka, ktorý poisťovne ponúkajú, napríklad skrat elektromotora čiže elektrický skrat, zhorenie motora v domácich spotrebičoch, poistenie automatickej práčky pre prípad jej pokazenia z akýchkoľvek príčin, poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členom domácnosti, poistenie skla proti rozbitiu z akýchkoľvek príčin či poistenie bicyklov mimo bytu. Tu je dôležité si dať pozor, pretože niektoré poisťovne poisťujú zodpovednosť za škodu spôsobenú členom domácnosti už v základnom balíku, niektoré nie. Znamená to činnosť, ktorú by spôsobil ktokoľvek v byte či dome svojim susedom prípadne niekomu inému a súviselo by to s domácnosťou. Dobrým príkladom je, ak vytopíte susedov tým, že zabudnete zastaviť vodovodný kohútik.

Aj toto sa môže prihodiť…

Tiež si je možné svoju domácnosť poistiť aj proti rizikám a škodám, ktoré sa nám nezdajú moc pravdepodobne, ale môžu sa stať. Patria sem napríklad výpadok elektrickej energie, voda z akvária, prasknutie potrubia alebo prepätie. Tieto veci dokážu tiež veľmi negatívne ovplyvniť nielen našu pohodu bývania, ale aj peňaženku. Na ne sa však väčšina balíčkov poisťovní nevzťahuje. Viac ako pri ktoromkoľvek inom poistení, práve poistenie domácnosti má najširšiu a najviac rôznorodú ponuku. V každej poisťovni má základný balíček iné veci a je dobré si ho naštudovať. To, aké dobré je poistenie, závisí od sumy, ktorú platíte a od toho, čo nastane, keď treba platiť škody. Najprv si treba nechať domácnosť správne ohodnotiť. Zväčša býva poistenie domácnosti na sumu od 10 tisíc do 20 tisíc Eur. Ak si budete chcieť túto sumu znížiť, potom sa môže stať, že aj za škody dostanete menej.

Ak naopak zvýšiť, tak budete potrebovať adekvátny posudok. Podľa výšky sumy, na ktorú máte domácnosť poistenú potom platíte ročne pravidelné platby za poistku. Táto poistná suma je ale len súčtom jednotlivých poistných krytí. Poisťovňa ohodnotí každú časť domácnosti maximálnym limitom, takže je zvlášť limit na poistenie elektrospotrebičov, zvlášť limit na poistenie obrazov, nábytku, vybavenia kuchyne, zvlášť limit na poistenie elektroniky či bicykla. Tiež si dobre preštuduje jednotlivé položky a zistite si, aké majú limity vyjadrené v percentách alebo absolútnej sume. Niektoré poisťovne vyžadujú už aj spoluúčasť, väčšinou do výšky 33 Eur a pri veľmi malých škodách tak participujete na úhrade viac Vy než poisťovňa. Ak budete mať vyššiu škodu, na jej preplatení sa budete tiež takto podieľať.

Porovnanie klasické poistenie vs. online

Taktiež existuje aj limit napríklad na výšku ukradnutej hotovosti. Pri krádežiach tiež poisťovňa vyžaduje, aby ste mali domácnosť nejako zabezpečenú. Pri bežných domácnostiach stačia bezpečnostné dvere alebo zámok, ak však poisťujete domácnosť na vyššiu sumu, musíte mať v byte alebo dome aj alarm alebo iné zabezpečenie. V základnom poistení tiež nemusia byť ani stavebné súčasti ako sú podlahy, kuchynská linka, okná, dvere. Toto sa dá riešiť samostatne v poistení stavby alebo vo zvláštnom pripoistení. Uzatvoriť poistenie sa dá nielen osobne návštevou pobočky, ale aj cez internet. Online poistenie domácnosti je úplne rovnocenné s tým klasickým, navyše môžete získať určitý vstupný bonus alebo iné zaujímavé zľavy. Každopádne, nepodceňujte toto poistenie a dobre si pozrite jednotlivé ponuky poistných produktov a inštitúcii a porovnajte si ich. Aby sa Vám tak povediac nestalo, že budete platiť poistku nadarmo a budete mať síce poistený televízor, ale len vtedy, ak naň spadne lietadlo.

Čo by vás mohlo zaujímať: