Aký mate nárok na materskú dovolenku?

Materská dovolenka je určite veľmi príjemný čas pre každú mamičku, ktorá sa chce postarať o svoje dieťa. V takejto situácii ale potrebuje aj dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohla v čase, kedy nemôže pracovať, zabezpečiť sebe aj narodenému potomkovi všetko potrebné a nutné. Štát matkám v tomto prípade pomáha cez dávku na materskej dovolenke, ktorá má ale určité pravidlá a podmienky.

Materská, ako sa ľudovo nazýva táto finančná pomoc, je svojím typom vlastne nemocenská dávka, ktorá je poskytovaná z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa pre matku. Nárok na túto dávku majú zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote. Základnou podmienkou je nutnosť byť nemocensky poistený najmenej 270 v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.

Dĺžka materskej

Materská sa poskytuje počas materskej dovolenky, ktorej dĺžka je 34 týždňov v prípade narodenia 1 dieťaťa alebo 43 týždňov, ak porodí dve a viac detí. Čo sa týka vzniku nároku na túto dávku, ten vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, ktorý určuje lekár.  Nárok zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku, čiže väčšinou 28 týždňov po pôrode.

V prípade, že mamička porodí dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá, materská je predĺžená a mamička má o 3 týždne väčší nárok na materskú a teda tento nárok zanikne až uplynutím 37. týždňa po pôrode. Nárok na rodičovskú dovolenku, čiže keď sa o dieťa nestará matka, ale otec, je v podstate rovnaký ako nárok na materskú dovolenku.

Tlačivo na požiadanie

Požiadať o materskú treba vyplnením príslušného tlačiva. Takáto žiadosť o materské je tlačivo Sociálnej poisťovne a vystaví ho lekár zdravotníckeho zariadenia, čiže nie je voľne k dispozícii. Vystavuje sa na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a týmto tlačivom si poistenec uplatňuje nárok na materské. Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote predložia žiadosť o materské pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva alebo naposledy vykonávala nemocenské poistenie.

V prípade ak ide o zamestnanca a zamestnanie na klasický trvalý pracovný pomer, tak zamestnanec pred uplatnením nároku predloží žiadosť o materské zamestnávateľovi, ktorý vypíše a podpíše potvrdenie zamestnávateľa na žiadosti.

Ochranná lehota

Ochranná lehota má trvanie 7 dní po skončení nemocenského poistenia , ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, tak toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie. V prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je ochranná lehota osem mesiacov. Do ochrannej lehoty sa započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia a započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok.

Pri zamestnancovi sa nesleduje, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie, pri povinne nemocensky poistenej SZČO sa zas nesleduje, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas poberania materského.

Rodičovská dovolenka

Rodičovská dovolenka je v princípe to isté ako materská, ale uplatňuje sa vtedy, ak sa o dieťa, alebo deti, nestará matka, ale otec. To platí vtedy, ak sa o dieťa stará otec hneď od začiatku. Pod rodičovskou dovolenkou sa môže rozumieť aj obdobie po skončení klasickej materskej dovolenky a to vtedy, ak sa matka chce starať o dieťa aj po tomto období. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič požiada, najviac však do 3 rokov veku dieťaťa.

Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do 6 rokov veku dieťaťa.

Materská pri osvojení dieťaťa

Nárok na materskú aj rodičovskú dovolenku vzniká aj vtedy, ak nastane osvojenie dieťaťa. Materská pri osvojení dieťaťa sa poskytuje žene a mužovi odo dňa prevzatia dieťaťa v trvaní 22 týždňov. Ak žena a muž prevzali dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu a osamelého muža, tak je materská pri osvojení dieťaťa v trvaní až 31 týždňov, avšak najdlhšie do dňa, keď dieťa dosiahne vek 8 mesiacov.

Na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela, je teda možné čerpať materskú, ak je o dieťa riadne postarané. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní 3 rokov odo dňa prevzatia dieťaťa a v trvaní 6 rokov odo dňa prevzatia dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, kým dieťa dosiahne šesť rokov veku.

Výška a výplata dávky

Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Percentuálna výška materského je 65 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu už od 1. dňa. Sumy materského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor.

Výplata sa uskutočňuje prednostne na účet príjemcu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, prípadne na žiadosť príjemcu materského sa materské vypláca v hotovosti cez peňažný poukazu na výplatu. Na písomnú žiadosť poberateľa materského sa materské poukazuje na účet manžela či manželky v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ak má v čase poberania materského právo disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte a ak s týmto spôsobom poukazovania materského manžel alebo manželka súhlasí. Dávka sa vypláca mesačne dozadu, spravidla je to okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa materské vypláca. Doklady potrebné na výplatu musia byť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne predložené spravidla do 3. až 5. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa dávka vypláca.

Zánik nároku na materskú dovolenku

Ak sa poistenec podľa lekárskeho posudku nemôže alebo nesmie starať o dieťa pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské zaniká dňom prevzatia dieťaťa do starostlivosti inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby a opätovne vzniká odo dňa prevzatia dieťaťa zo starostlivosti inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pričom nárok na materské trvá do uplynutia celkového obdobia trvania nároku na materské, najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.

Tiež nárok na materskú zaniká, ak sa poistenec prestal starať o dieťa z iného dôvodu, ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav. Vtedy nárok na materské zaniká dňom skončenia jeho starostlivosti o dieťa a opätovne vzniká odo dňa pokračovania v starostlivosti o dieťa, pričom obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa z iných dôvodov, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské. Rovnako tento nárok na materské zaniká dňom smrti poistenca.

Materská a zahraničie

Ak osoba, ktorá je nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, porodila na území iného členského štátu Európskej únie, nárok na materské si uplatňuje priamo v pobočke Sociálnej poisťovne predložením potvrdenia ošetrujúceho lekára, vystaveného v členskom štáte, kde nastal pôrod; preklad takto predloženého potvrdenia nemôže vyžadovať žiadna inštitúcia sociálneho poistenia členských štátov EÚ alebo formulára E 115, prípade, ak ošetrujúci lekár v členskom štáte, v ktorom nastal pôrod nevydáva takéto potvrdenie, je potrebné o vystavenie potvrdenia požiadať príslušnú inštitúciu štátu, na území ktorého došlo k pôrodu; táto inštitúcia bezodkladne zabezpečí vystavenie potvrdenia spravidla na príslušnom papierovom SEDe, prípadne vystaví formulár E 115.

Ak pôrod nastal na území štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky, Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom zmluvnom štáte. Podmienky nároku na materské skúma na základe vnútroštátnych tlačív, resp. formulára E 115 alebo papierového SEDu príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodne o vzniku nároku na túto dávku.

Čo by vás mohlo zaujímať: