5 najdôležitejších zmien pri poskytovaní úverov od 1.marca 2015

Čo to znamená pre nás bežných ľudí? Za aké podmienky budé možné dostať nový úver? Aké zmeny nás čakajú? Od 1.marca 2015 vstupujú do platnosti odporúčania Národnej banky Slovenska určené pre všetky banky.

Implementácia týchto zmien nám určite ovplyvní poskytovanie hypoték na našom trhu. Kto je nerozhodný, rozmýšľa a nevie sa nakopnúť pri žiadosti o úver v tomto období má ešte do konca Februára práve možnosť využiť ešte staré podmienky. Nepremeškajte tak aktuálne podmienky, lebo do platnosti vstupujú tieto zmeny:

5 najdôležitejších zmien pri poskytovaní úverov

  • Podiel nových úverov medzi 90% a 100% by na štvrťročnej báze nemal presiahnuť 25% t.j. v priemere len každý štvrtý klient dosiahne výšku úveru nad 90%, traja klienti zo štyroch nedostanú vyššie ako 90% financovanie, vedia o tom klienti? Toto odporúčanie je platné už od štvrtého kvartálu 2014.
  • Vyžadovať dokladovanie príjmu klienta a overovať ho, čestné vyhlásenie sa nepovažuje za dostatočný spôsob preukazovania príjmu, zohľadňovanie príjmov a všetkých výdavkov domácnosti. t.j. napríklad „bonitní klienti“, ktorí doteraz môžu získať až 250.000€ bez dokladovania príjmu o túto možnosť prídu a pri žiadosti o úver zadanej po 1.3.2015 budú musieť dokladovať príjem, vedia o tom klienti bánk?
  • Kontrolovať úvery na refinancovanie bez dokladovania príjmu, poskytovanie refinancovaných úverov, kde istina je vyššia o viac ako 2 000 eur alebo 5%.
  • Počítať bonitu klienta zvýšenú o 2 percentuálne body úrokovej sadzby t.j. ak vychádza dnes klientovi z jeho príjmu na splátku hypotéky za úrokovú sadzbu napríklad 2.1%, tak sa bude klient posudzovať aj či má klient dostačujúci príjem pri úvere s ÚS 4.1%, vedia o tom klienti?
  • Banka by mala poskytovať úvery so splatnosťou, pri úveroch založených nehnuteľnosťou max. 30 rokov a pri spotrebných úveroch 9 rokov (od 1.1.2016 so splatnosťou 8 rokov) t.j. aktuálne sa poskytujú spotrebné úvery s 10 ročnou splatnosťou, po zmene len už s 9 ročnou.

Aktuálne sa môžeme pripraviť, že bez pomoci vlastných zdrojov nebude jednoduché získať úver. Ak to možné bude určite za drahšie, možno práve spotrebnými úvermi. Netreba sa však obávať, pretože z mnohých možností sa vždy nájsť riešenie predsa len dá. Ak by ste ani tú jednu možnosť nenašli určite sa poraďte s odborníkom vo vašom okolí.

Čo by vás mohlo zaujímať: