Ktoré banky a nebankovky odviedli najväčšie dane za rok 2013

Len nedávno zverejnilo Ministerstvo financií v spolupráci s Finančnou správou prehľad najväčších platcov daní za rok 2013. Medzi TOP platcami dane boli také gigantické firmy a podniky ako Eustream, Kia Motors, SPP distribúcia a viacerí mobilní operátori. Na popredných priečkach boli ale aj viaceré známe bankové domy, ktoré tak ukazujú svoje zisky a neuveríte, ale pomerne veľké sumy odviedli aj mnohé nebankovky, ktoré sa umiestnili tiež v rebríčku.

Medzi top banky, ktoré zaplatili najväčšie dane za rok 2013 patria Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka, Všeobecná úverová banka, Československá obchodná banka a Poštová banka. Tieto odvedli spolu na daniach štátu za dané obdobie viac ako 110 miliónov €. Pekný balík peňazí, že? My sme sa však pozreli aj na nebankové subjekty, ktorým sa tiež u nás dobre darí. Firmy Consumer Finance Holding, Home Credit a Provident zaplatili spolu viac ako 22 miliónov € !

Ktoré banky zaplatili najviac? Tu je 5 najväčších!

Slovenská sporiteľňa 35,080,000.00 €

Najdlhšie pôsobiaca banka u nás, ktorej tradícia siaha až do 19. Storočia, odviedla najviac na daniach. Od roku 2001 je banka začlenená do silnej finančnej skupiny Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG a v súčasnosti je jednoznačne najväčšou bankou u nás. Banka má nielen najväčší podiel na trhu vkladov, ale aj najširšiu sieť obchodných miest a dominantné postavenie na finančnom trhu. Je druhou bankou na svete, ktorá prechádza v systéme EUROPAY International na technológiu EMV pre čipové karty a terminály.

Tatra Banka 31,687,000.00 €

Tatra Banka je vznikla v roku 1990 ako prvá súkromná banka u nás po Nežnej revolúcii. Všeobecne ide tretiu najväčšiu banku, pričom v mnohých segmentoch finančných služieb môže dokonca byť prvá. Súčasťou skupiny Tatra banka group ale nie je len samotná banka, ale aj Tatra Leasing, Tatra Asset Management, Centrum bývania TB a DSS Tatra banky. Banka má spolu 155 obchodných miest, viac než 700 tisíc klientov a patrí do veľkej skupiny RZB Group.

VÚB Banka 27,010,000.00 €

S viac ako 1.300.000 klientmi u nás ide početne o druhú najväčšiu banku na Slovensku a podiel na trhu je približne 30 %. Tieto čísla hovoria asi za všetko, pretože ide naozaj o veľkého bankového hegemóna. Banka je súčasťou medzinárodnej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá pôsobí v 12 krajinách na svete. Banka má dominantné postavenie na trhu s hypotékami a zároveň patrí medzi moderné bankové s domy s výraznou efektivitou, čo sa odráža aj na kvalite služieb.

ČSOB Banka 18,316,000.00 €

Banka patrí do ČSOB Finančnej skupiny, ktorá zahŕňa aj poistenie, stavebné sporenie, leasing, asset management, factoring a tiež charitatívne služby cez nadáciu. Samotná banka patrí medzi najsilnejšie u nás a poskytuje svojim klientom, či už verejnosti alebo korporátnej klientele, komplexnú ponuku rozličných investičných, úverových alebo iných produktov. Banka má už viac ako 40 ročnú tradíciu, širokú pobočkovú sieť na Slovensku a zakladá si najmä na individuálnych službách.

Poštová Banka 1,973,000.00 €

Podľa výšky odvedenej dane vyzerá Poštová banka ako malá, ale nech Vás zdanie neklame. Na trhu je banka už viac ako 20 rokov a do jej skupiny patrí aj Poisťovňa, DSS, Prvá penzíjna a Finančné služby Poštovej PB. Banka získala napríklad ocenenie ako Banka roka za roky 2010 a 2011 a dlhodobo výhodné sú jej najmä vkladové a investičné produkty. Banka má veľmi širokú sieť pobočiek, ale napríklad viaceré svoje služby ponúka bežne aj na pobočkách pôšt, takže je veľmi dostupná aj na vidieku a v menších mestách.

A čo nebankovky? Veru ani tieto sa nenechali zahanbiť:

Consumer Finance Holding 10,987,200.00 €

Spoločnosť Consumer Finance Holding je členom skupiny VÚB – Intesa Sanpaolo a poskytuje svoje služby v oblasti nebankových úverov, pôžičiek ale aj nákupu na splátky. Pod CFH patria napríklad Quatro, Triangel, Klikshop, Slovenská požičovňa alebo QuatriCar so zameraním na prefinancovanie motorových vozidiel. Kreditné karty zas vydáva cez svoju divíziu Slovenské kreditné karty. Na trhu nebankových produktov má podiel až 60 % v rámci všetkých finančných produktov a je to vidieť aj na výške daní, ktoré spoločnosť odviedla.

Home Credit 7,342,000.00 €

Home Credit Slovakia bola založená v roku 1999 a zameriava sa na poskytovanie nebankových spotrebiteľských úverov. V rámci svojej ponuky má Home Credit naozaj veľkú ponuku rôznych finančných produktov ako sú pôžičky na mieste predaja, auto úvery na prefinancovanie kúpy motorového vozidla, tiež rozličné hotovostné pôžičky, ale ponúka aj kreditné karty a revolvingové pôžičky, kde je možné opätovné čerpanie pri riadnom splácaní pôžičky.

Provident 4,053,484.00 €

Na Slovensku pôsobí Provident od roku 2001, avšak len jej slovenská pobočka, keďže materská spoločnosť Provident bola založená už v roku 1880 vo Veľkej Británii. Provident má u nás teda pomerne krátku históriu, avšak už viac ako pol milióna ľudí si od neho požičalo niektorú z jeho rýchlych nebankových pôžičiek. Vo firme pôsobí viac ako 1.500 obchodných zástupcov v každom regióne na Slovensku a spoločnosť si pri požičiavaní zakladá na férových podmienkach aj korektnom prístupe.

Tak, toto sú tie banky a nebankovky, ktoré sú TOP platcami daní u nás. Čo vravíte, prekvapuje Vás to?

Čo by vás mohlo zaujímať: