Novinky v úveroch na bývanie

Financovanie vlastného bývania hypotékou ešte nebolo dostupnejšie v histórii Slovenska. Objem úverov na bývanie stále rastie, no možnosti na kúpu vlastného bytu alebo domu sa budú obmedzovať. Aké novinky vstúpili do platnosti a čo to znamená pre ľudí, ktorí o hypotéke ešte len rozmýšľajú?

Dopyt po úveroch v posledných rokoch podporili hlavne nízke úrokové sadzby. Aktuálne úrokové sadzby na Slovensku klesli veľmi blízko k sadzbám ostatných krajín eurozóny. Priemerná úroková sadzba nových úverov na Slovensku je 2,65% p. a. Vyššie sadzby majú v Taliansku, Estónsku, Holandsku, Španielsku a Grécku.

Od 1. 7. 2015 vstúpili do platnosti nové podmienky ako forma odporúčaní NBS. Tieto odporúčania upravujú limit poskytnutých stopercentných úverov z doterajších 25% na 20%. V praxi to znamená, že úver na plnú výšku hodnoty nehnuteľnosti dostane už len každý piaty žiadateľ. Od tohto dátumu sa taktiež zmenila príjmová hranica na poskytnutie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých. Tá sa znížila z doterajších 1193,40 € na súčasných 1090,70 €.

Napriek odporúčaniam NBS je stále možné získať 100% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Podmienkou je však dobrá bonita žiadateľa o úver. Výhodu majú klienti v krajských mestách, najmä v Bratislave. Nevýhodou je vo väčšine prípadov prirážka k úrokovej sadzbe a prísnejší schvaľovací proces. V menších mestách a obciach musia klienti počítať s tým, že banka im plnú sumu neposkytne. Zvyčajne je to 70% – 90% hodnoty nehnuteľnosti.

V tomto prípade pomôžu na dofinancovanie vlastné zdroje, prípadne stavebný úver alebo medziúver.

Znižovanie úrokových sadzieb sa už nepredpokladá. Od augusta ich dokonca niektoré banky nepatrne zvýšili. Sadzby sú však stále na svojich historických minimách. Preto je stále vhodný čas na zaobstaranie si svojho vlastného bývania.
Najdôležitejšie je pri riešení hypotéky porovnať si ponuky viacerých bánk. Okrem úrokovej sadzby je vhodné sledovať aj ďalšie faktory, ako napr. poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za vedenie účtu, preplatenie znaleckého posudku bankou…

Čo by vás mohlo zaujímať: