Porovnanie hypotekárnych úverov od 1. marca 2015

Od 1. marca 2015 vstupujú do platnosti odporúčania Národnej banky Slovenska. Aké zmeny to prinesie pre žiadateľov o úver v jednotlivých bankách? Vybrali sme pre Vás banky s najvyšším obratom a ratingom za posledný rok.

ČSOB

O 100%-tnú hypotéku môžu požiadať len klienti s najlepšou bonitou, pričom zakladaná nehnuteľnosť musí byť skolaudovaná. Pri tomto type hypotéky banka akceptuje len nehnuteľnosti, ktoré sa nachádzajú v krajských mestách, v okresoch Pezinok, Senec a v niektorých vybraných obciach. Do konca mája prebieha v ČSOB kampaň, kedy klient neplatí poplatok za spracovanie úveru.

Slovenská sporiteľňa

V Slovenskej sporiteľni ostávajú stopercentné hypotéky aj naďalej, žiadatelia sa však musia pripraviť na prirážku k úrokovej sadzbe. Novinkou je zrušenie progresívneho splácania. Klientom s progresívnym splácaním banka umožní zmenu na anuitné splácanie bez poplatku a bez dokladovania príjmu. Banka takisto ruší akceptovanie príjmu členov profesijných komôr (lekári, advokáti…). Po novom musia príjem dokladovať daňovým priznaním alebo na základe tržieb. Slovenská sporiteľňa aj naďalej zabezpečuje a hradí za klienta vyhotovenie znaleckého posudku a uhrádza poplatok za návrh na vklad záložného práva na katastri.

UniCredit Bank

Klienti môžu aj naďalej žiadať o úvery do 100% hodnoty nehnuteľnosti. Ak je kúpna cena nižšia ako hodnota na znaleckom posudku, banka bude počítať percento hodnoty nehnuteľnosti z kúpnej ceny. Pri hypotékach nad 90% hodnoty nehnuteľnosti klienti musia počítať s prirážkou 2% k úrokovej sadzbe. UniCredit banka poskytuje svojim klientom bežný účet bez poplatku, jedinou podmienkou je zasielanie príjmu každý mesiac minimálne 400 eur.

VÚB

Stopercentnú hypotéku môžu získať len klienti v Bratislave a Košiciach. Takisto ako v Slovenskej sporiteľni aj vo VÚB musia členovia komôr dokladovať príjem. Novinkou je, že žiadateľ o úver za určitých podmienok nepotrebuje predložiť znalecký posudok. Do konca apríla prebieha kampaň, pri ktorej VÚB hradí náklady na vklad záložného práva a taktiež prepláca časť nákladov na znalecký posudok.

Čo by vás mohlo zaujímať: