Ako správne nastaviť dobu fixácie?

doba fixácie

Doba fixácie patrí medzi najviac prehliadané kritériá pri riešení hypotéky. Čo je fixácia a ako správne nastaviť jej dĺžku?

Fixácia je obdobie, počas ktorého banka nemôže klientovi zmeniť úrokovú sadzbu hypotekárneho úveru. Počas fixácie ostáva rovnaká aj výška splátky. Na konci tohto obdobia banka úrokovú sadzbu prehodnocuje, môže ju zvýšiť, ale aj znížiť. Na jej výšku má vplyv najmä aktuálna situácia na trhu, ale aj platobná disciplína dlžníka.

Kratšie fixácie sú väčšinou pre klientov lákavejšie z dôvodu nižšej úrokovej sadzby. Na Slovensku sú najviac preferované 3 a 5 ročné fixácie. Okrem nich môžu byť aj ročné, desaťročné a v niektorých bankách aj sedemročné.

Nevýhodou dlhšieho fixovania je samozrejme jeho vyššia cena. Na druhej strane však máme istotu, že sa splátka nebude meniť dlhšie obdobie a tým sa nenaruší rodinný rozpočet.

Príklad

Klient si berie v banke úver vo výške 100 000 EUR na 30 rokov. Rozhoduje sa medzi fixáciou na 3 roky alebo na 10 rokov. Trojročná fixácia je lacnejšia – 1,49% a splátka 344,64 EUR. Pri desaťročnom fixe je sadzba vyššia – 1,99% so splátkou 369,12 EUR. Rozdiel je nezanedbateľných 24,48 EUR mesačne.

Na konci trojročnej fixácie je zostatok 91 888,02 EUR. Predpokladajme, že banka klientovi určí novú sadzbu vo výške 2,99% a táto sadzba sa už ďalej nebude meniť. Takáto sadzba bola bežná ešte začiatkom roka 2015. Splátka sa klientovi automaticky zvýši na 413,65 EUR. Pri desaťročnej fixácii sa nič nemení a splátka ostáva aj ďalších 7 rokov rovnaká.

Práve tu sa prejaví výhoda dlhšej fixácie, ktorá v konečnom dôsledku môže byť lacnejšia ako kratšia. Po desiatich rokoch má klient o 1 620,16 EUR nižší zostatok úveru a na úrokoch ušetril 4 479,88 EUR.

Pre koho je lepšie fixovať na dlhšie obdobie?

Dlhšia fixácia je vhodná najmä pre klientov, ktorí majú napnutý rodinný rozpočet a aj malé zvýšenie mesačnej splátky by mohlo znamenať neschopnosť úver splácať včas. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí už v budúcnosti neplánujú zmenu bývania.

Úrokové sadzby sú stále na svojich minimách a nie je predpoklad ich ďalšieho znižovania. V dôsledku toho sa dlhšie fixácie stávajú dostupnejšie, a preto je vhodné pri riešení hypotéky zvážiť aj túto možnosť.

Čo by vás mohlo zaujímať: