Viete o zmenách na stavebnom sporení?

peniaze na hypotéku

Ministerstvo financií prijalo opatrenie č. 227/2015 Z. z., na základe ktorého určuje výšku štátne prémia na stavebnom sporení v roku 2016 na 5% z ročného vkladu, maximálne však do výšky 66,39 €.Na dosiahnutie plnej výšky štátnej prémie bude potrebné v roku 2016 vložiť na stavebné sporenie 1327,80 €. Aktuálne treba do konca roka urobiť vklad na získanie plnej prémie 1207,09 €, tá je stanovená na 5,5% z ročného vkladu, maximálne 66,39 €. Oproti tomuto roku ide znova o zníženie štátnej prémie a mierne znevýhodnenie sporenia cez stavebné sporiteľne.

Okrem štátnej prémie kleslo na nových zmluvách aj základné úročenie. To sa pohybuje v súčasnosti už pod 2%, najvyššie zhodnotenie na nových zmluvách ponúka ČSOB Stavebná sporiteľňa a to 1,8%. Na rozdiel od iných konkurenčných a garantovaných produktov, ako sú sporiace účty a termínované vklady, ide stále o nadpriemerné zhodnotenie. Vložené prostriedky sú taktiež chránené Fondom ochrany vkladov.

Pre mnoho ľudí momentálne nie je hlavným dôvodom využívania stavebného sporenia získanie štátnej prémie, ale možnosť využitia stavebného úveru, prípadne medziúveru aj bez založenia nehnuteľnosti. V čase, keď banky čoraz viac obmedzujú 100%-tné hypotéky alebo umelo znižujú hodnotu nehnuteľnosti na znaleckom posudku je stavebné sporenie ideálnym doplnkom na dofinancovanie vlastného bývania. V súčasnosti sa práve tu skrýva jeho najväčšia výhoda.

Čo by vás mohlo zaujímať: