Využitie stavebného sporenia ako úveru na bývanie

Viete, že stavebné sporenie ako úver na bývanie bude najlepšou variantou v najbližšom období na financovanie vášho vysnívaného bývania?Aktuálne máme na Slovensku 3 možnosti výberu stavebného sporenia. Teda požiadať o úver na bývanie resp. dofinancovanie nehnuteľnosti môžeme v :

  • Prvá stavebná sporiteľna a.s.,
  • Wüstenrot stavebná sporiteľňa a. s.,
  • ČSOB stavebné sporiteľna a.s..

Výhody stavebného sporenia pri kúpe nehnuteľnosti

Už niekoľko mesiacov sa v médiách dozvedáme o zmenách podmienok v poskytovaní úverov na bývanie. Hovorí sa od začiatku tohto roku i o zrušení 100%-tného financovania nehnuteľností. Dá sa vôbec ešte získať tento druh úveru, prípadne aké sú ďalšie možnosti financovania bývania? Ako sa menili sadzby po novom roku?

Niektoré banky avizovali zmenu úrokových sadzieb s príchodom nového roka. Po jeseni, ktorá bola plná kampaní, sa sadzby na hypotékach znova znížili a momentálne sa nachádzajú na svojich historických minimách. Aktuálne sa sadzby pohybujú od 1,69% bez štátneho príspevku a od 0% so štátnym príspevkom.

Na slovenskom trhu je len málo bánk, ktoré ponúkajú 100%-tné financovanie, väčšinou sa to pohybuje od 70 do 90% hodnoty nehnuteľnosti v závislosti od lokality zakladanej nehnuteľnosti, bonity žiadateľa a pod. Žiadatelia o úver na bývanie aj v roku 2015 môžu získať 100% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Musia však počítať s prirážkou k úrokovej sadzbe a tým aj vyššími mesačnými splátkami. Banky si v týchto prípadoch veľmi dôkladne preverujú celkovú bonitu klienta aj jeho históriu v úverovom registri. Nie každý žiadateľ má “čistý” úverový register a prísnym kritériám banky vyhovie. Je tým pádom kúpa vysnívanej nehnuteľnosti stratená?

Čo robiť v prípade, keď vám banka poskytne len 80% a zvyšok potrebujete dofinancovať?

Veľa ľudí sa v takýchto prípadoch obráti na rodinu a skúsia si požičať od nej. Je to najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie. Nie každý však má túto možnosť a preto sa obrátia na svoju banku, ktorá im ochotne požičia zvyšné peniaze na dofinancovanie vo forme spotrebného úveru na bývanie, pri ktorých sa sadzby pohybujú okolo 15%. Existuje aj iné, lacnejšie riešenie? Najlepším riešením je v tomto prípade využitie stavebného sporenia úveru na bývanie, prípadne medziúveru, kde sa sadzby pohybujú od 5%, čo je neporovnateľne lacnejšie ako spotrebný úver.
Aj napriek nízkym úrokovým sadzbám je dobré sa na úver pripraviť a začať si v predstihu naozaj sporiť.
Získanie úveru na bývanie bude určite zložitejší proces v tomto roku. Avšak práve stavebným sporením môžeme zabrániť nedostatkom finančných zdrojov na kúpu nehnuteľnosti resp. svojho bývania. Najdôležitejšie bude na každom z nás ako si dokážeme priebežne sporiť v mesačných alebo jednorazových intervaloch. Stavebné sporenie bude mať veľké opodstatnenie a bude jedno z najlacnejších spôsobov získania a dofinancovania úveru na bývanie.

Čo by vás mohlo zaujímať: