Nestihli ste podať daňové priznanie?

Nestihli ste podať daňové priznanie?

Hoci v súčasnosti téma daňových priznaní už nie je taká horúca ako tomu bolo pred pár mesiacmi, aj dnes existuje veľké množstvo takých, ktorí si túto povinnosť voči štátu ešte nesplnili. 

Musím podať daňové priznanie?

Podať daňové priznanie k dani z príjmov musí každá zárobkovo činná osoba. Táto povinnosť sa týka tak fyzických, ako aj právnických osôb. Vymedzuje to zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.  

V nasledujúcich riadkoch sa bližšie zameriame na fyzické osoby. Pokiaľ ste v uplynulom roku ako fyzická osoba presiahli celkové zdaniteľné príjmy vo výške 2289,63 €, resp. ak vykazujete daňovú stratu, musíte podať daňové priznanie. V opačnom prípade riskujete pokutu. Častým dôsledkom nesplnenia povinnosti následne býva aj daňová kontrola.

Čo robiť v prípade, že sa neviem orientovať v problematike daní a vecí s nimi súvisiacich?

Môžete rovnako ako drvivá väčšina podnikateľov využívať služby profesionálnej účtovníckej spoločnosti. Ak so žiadnou zatiaľ nespolupracujete, najjednoduchšie je poobzerať sa po nejakej na internete. Ak navyše potrebujete aj poradiť v oblasti daní a daňových zákonov, je najlepším riešením kontaktovať licencovaného daňového poradcu vo vašom okolí. Ako ho nájdete?

Najrýchlejšie je zadať do vyhľadávača kľúčové slová daňové poradenstvo Bratislava, v prípade, že ste z okolia Bratislavy. Vyhľadávač vás v priebehu niekoľkých sekúnd zaplaví množstvom odkazov nielen na firmy ponúkajúce účtovnícke služby ale aj skúsených daňových poradcov, ktorí vám ochotne poradia a vypracujú za vás daňové priznanie.

Dnes už takmer všetky firmy majú na svojich webových stránkach k dispozícii cenník za svoje služby. Najčastejšie je uvedený v sekcii vedenie účtovníctva cenník. Vy si takto už z pohodlia svojich domovov viete vybrať vhodného partnera, prezrieť referencie, ale aj ceny služieb.

Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania

V tomto roku bola povinnosť odovzdať daňové priznanie za uplynulý kalendárny rok 2022 do 31.3.2023. Pre tých, ktorí boli zaneprázdnení a nestihli si splniť svoju povinnosť, tu bola možnosť predĺženia si lehoty o nasledujúce 3 mesiace, teda do 30.6.2023. V prípade, že ste podali odklad, téma daňového priznania je pre vás stále horúca a aktuálna.

 Nezabudnite si skontrolovať správnosť údajov

V tomto prípade platí staré heslo: dva krát meraj a raz rež. Pred odovzdaním, resp. zaslaním daňového priznania si dobre prekontrolujte správnosť údajov, nielen tých formálnych ako je meno, priezvisko či vyplnený dátum s podpisom, ale aj to, či všetky číselné hodnoty sú správne, bez preklepov a v správnom riadku. Mohlo by sa vám prihodiť, že Vás budú kontaktovať pracovníci daňového úradu pre doplnenie alebo opravenie údajov.

Čo by vás mohlo zaujímať: