Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť

Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť

Na uplatnenie nezdaniteľných časti základu dane na daňovníka a jeho manželku / manžela vplýva výška životného minima platná k 1. januáru príslušného roka a aj rozdelenie príjmov fyzických osôb na aktívne a pasívne novelou zákona o dani z príjmov platnou už za zdaňovacie obdobie 2011.

Pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb za zdaňovacie obdobie 2011 a následne aj 2012 možno uplatniť nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka a na jeho manželku / manžela len v prípade základu dane resp. súčtu čiastkových základov dane zistených z aktívnych príjmov.

Medzi aktívne príjmy fyzických osôb patria príjmy zo závislej činnosti t.j. príjmy zo zamestnania a príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Do kategórie pasívnych príjmov patrí napr. príjem z prenájmu nehnuteľnosti, príjem z kapitálového majetku a ostatný príjem. Od základu dane zisteného z pasívnych príjmov nieje možné odpočítať nezdaniteľné časti základu dane.

Ak daňovník – zamestnanec poberá v kalendárnom mesiaci mzdu od viacerých zamestnávateľov, pri výpočte mzdy nezdaniteľnú časť dane na daňovníka uplatní iba jeden zamestnávateľ, a to ten, ktorý je platiteľom dane a u ktorého má zamestnanec podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov.

Aj keď zamestnanec poberá mzdu v kalendárnom mesiaci od viacerých zamestnávateľov, v rovnakom čase môže mať podpísané vyhlásenie len u jedného – hlavného zamestnávateľa. U svojho hlavného zamestnávateľa každoročne podpisuje vyhlásenie na zdanenie príjmov najneskôr do konca januára na nasledujúce zdaňovacie obdobie v ktorom vyhlasuje, že:

 • súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka
 • či je poberateľom starobného, predčasného dôchodku.

Ak dôjde v priebehu zdaňovacieho obdobia k zmene zamestnávateľa, zamestnanec svojim podpisom potvrdí túto skutočnosť vo vyhlásení pôvodnému zamestnávateľovi ku dňu skončenia pracovného pomeru. U nového zamestnávateľa podpíše zamestnanec vyhlásenie na zdanenie príjmov do konca mesiaca, v ktorom nastúpil. Na základe podpísaného vyhlásenia, za mesiac v ktorom bolo podpísané vyhlásenie, nový zamestnávateľ pri výpočte mzdy uplatní nezdaniteľnú časť dane na daňovníka.

Na nezdaniteľnú časť dane na manželku / manžela daňovníka zamestnávateľ prihliadne až pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň resp. v daňovom priznaní.

Uplatnenú výšku sumy nezdaniteľných častí dane na daňovníka a na jeho manželku / manžela ovplyvňuje:

 • celoročný príjem daňovníka
 • celoročný príjem manželky / manžela daňovníka
 • a to či daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia, dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, výsluhového dôchodku alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa uvedeného spôsobu.

Nezdaniteľnú časť dane na manželku / manžela si daňovník uplatní len v prípade dodržania zákonom stanovených podmienok:

 • ide o manželku / manžela (nie inú osobu napr. družku / druha) žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti v tomto zdaňovacom období, ktorá nemá vlastný príjem resp. má vlastný príjem nižší než je určená suma

Pod pojmom vlastný príjem manželky / manžela sa podľa zákona o dani z príjmov rozumie vlastný príjem manželky / manžela znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré bola manželka / manžel v príslušnom zdaňovacom období povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky / manžela sa nezahŕňa:

 • zamestnanecká prémia
 • daňový bonus
 • zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
 • štátne sociálne dávky – rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, vianočný príspevok, príspevok na bývanie
 • štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúci na budúce povolanie.

Štátna dávka sa do príjmu manželky / manžela započítava

Nezdaniteľnú časť dane na manželku / manžela si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90% zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynu zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Zaujíma vás: uplatnenie manželky, aktívne a pasívne príjmy, vyhlasenie o nezdanitelnej ciastke 2013 tlacivo, uplatnenie nezdanitelnej casti, uplatnenie dane na manzelku,

Komentáre - Pridať vlastný komentár »

35 komentárov pri “Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť

 1. dobrý chcem sa spýtat ked som dala vyhlasenie na uplatnenie nezdanitelnej časti zakladu dane,je to pre mna výhodne či je lepšie ak by to moj manžel požiadal,ale až ked bude tam celý rok pracovat u toho zamestnavatela.ja mam 45% invalid a robim na 6h normalne zamestnana…poradite midakujem

 2. Dobry den,
  Manzelka bola v roku 2015 na rodicovskej dovolenke do 24.8. (poberala rodicovsky prispevok). Od 25.8. nastupila naspät do zamestnania po ukonceni rodicovskej dovolenky. Mozem si sucasne ja na nu uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane u svojho zameqstnavatela a ona na seba uplatnit NCZD u svojho zamestnavatela, kedze za cely rok mala nizsi prijem ako je NCZD na danovnika vo vyske 3803,28 € ? Dakujem pekne za skoru odpoved.

 3. Dobrý deň, cez leto som mal dve brigady a v jednej som bol v júny s domienkou že si neuplatňujem nezdanitelú časť zakladu dane potom som šiel na druhu brigádu v júly a tam som podpísal vyhlásenie aby som si uplatňoval, ale v auguste som bol na oboch brigádach a dozvedel som sa že som si v oboch uplatňoval nezdanitelnú časť zakladu dane… čo teraz ? ake to môže mať následky ?

 4. Dobrý podvečer, chcela by som sa spýtať od 2.1.2014 som nastúpila pod firmu s.r.o., ako zamestnanec, bohužial ani neviem ako mam podpisane tlačivo kde si neuplatňujem nárok na nezdaniteľnú časť. Prenajímam byt no inú prácu nemám. Po prvej výplate 12.2. som požiadala o zmenu a chcela som si nárok na nedzaniteľnú časť uplatniť, personalisťka to opravila ale ďalší mesiac sa opakoval rovnaký problém. Povedala mi že sa to zmeniť už nedá a že celý rok budem platiť tie šialené dane z minimálnej mzdy. Prosím Vás o radu, dá sa s tým niečo robiť?

  • Dobrý deň.
   S mesiacmi, za ktoré ste platili šialené dane z minimálnej mzdy sa už robiť nedá nič, ale s tými nasledujúcimi sa niečo robiť dá. Vaša personalistka si môže v programe nastaviť, že od nasledujúceho mesiaca Vám bude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku. Tie dane, ktoré ste už zaplatili Vám vrátia v ročnom zúčtovaní za rok 2014, teda v r. 2015.
   Personalistka Vám môže mzdu aj opraviť a rozdiel doplatiť v nasledujúcej mzde. Rovnako vysporiada aj už zaplatenú daň.
   Ak Vám môžem poradiť, personalistku požiadajte písomne a dajte si od nej podpísať kópiu žiadosti.
   Pekný deň.

 5. Dobry den, chcela by som sa spytat:
  Bola som na rodicovskej dovolenke pocas roka 2013 a prenajimala som byt. Manzel si na mna chce uplatnit nezdanitelnu cast. Ako mam postupovat? Ake doklady ohladom prijmu z prenajmu mam dolozit mnazelovi do prace? Viedla som si len vlastnu evidenciu, nie uctovnictvo. Moj prijem z prenajmu mam brat ako celok? (200 eur na mesiac, 200×12=2400eur) alebo si mozem odpocitat energie atd (viem, ze pausalne vydavky sa uz nedaju uplatnit). Zaujima ma hlavne, aka velka suma bude moj prijem. Dakujem krasne.

  • Dobrý deň.
   Ak je možné, aby ste byt prenajímali obaja, urobte tak. Rozdelíte si príjem z prenájmu (24000:2=12000) a príjem oslobodený od príjmu vo výške 500 eur si môžete uplatniť obaja. Takže každý z Vás zdaní (12000-5000) 7000,- eur. Je to iné ako zdaniť 19000 (24000-5000). Obaja však budete musieť podať daňové priznanie typu B.
   Ako výdavky pri prenájme bytu si môžete uplatniť preukázateľne zaplatené výdavky -energie, daň z nehnuteľnosti, opravy a úpravy bytu… Ak by ste si rozdelili príjem z prenájmu, mohli by ste si rozdeliť aj výdavky.
   Ak však trváte na svojom a Váš manžel si chce na Vás uplatniť nezdaniteľnú čiastku, prílohou môže byť Vaše čestné prehlásenie, že ste v r. 2013 dosiahli príjem v …… výške.

 6. Pekný deň, mám dotaz. V roku 2012 som pracovala 5 mesiacov na trvalý pracovný pomer, tri mesiace brigádne a potom som bola na Úrade práce. Manžel si v práci pri podaní daňového priznania uplatňoval aj na mňa pridávala som mu všetky potvrdenia o príjme, aj z úradu práce za celý rok. JA si robím daňové priznanie sama. Z brigády mám uhrn preddavkov na dan 26,98€ ale z trvalého pracovného pomeru mám tento riadok prázdny. Znamená to, že mi vrátia, len túto sumu na daniach? V potvrdení o príjme od bývalého zamestnávateľa mám v riadku 06 ako nezdaniteľná časť na daňovníka sumu 1518,60€. Vypisuje sa táto suma niekde do daňového priznania? Alebo ja si ju už nevypisujem, keďže som dávala potvrdenie aj manželovi. Ďakujem za skorú odpoveď.

 7. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Som študentkou VŠ v dennej forma štúdia a v minulom kalendárnom roku som v júni podpísala Vyhlásenie u zamestnávateľa, kde pracujem na DBPŠ. tento rok v januári mi zamestnávateľ nedal podpísať nové Vyhlásenie. platí ešte to staré? mám totiž od januára ešte jednu brigádu, kde by bolo pre mňa výhodnejšie podpísať Vyhlásenie. neviem teda, či je potrebné nejako zrušiť pôvodné Vyhlásenie. (s prvým zamestnávateľom, u ktorého som Vyhlásenie podpisovala sa ťažko komunikuje, pretože absolútne nerozumel, čo od neho chcem a nerozozná rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a odvodmi. účtovníčku má externú, takže s ňou ja nie som v kontakte). ďakujem za radu

 8. Možem v DP uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku ,keď ona poberá opatrovateľský príspevok na hendikepované dieťa ,iný príjem nemá
  Dakujem za odpoveď

  • áno, na manželku si možete uplatniř nezdaniteľnú časť základu na manželku (manžela), žijúcu s vami v domácnosti, ktorá nemala žiadny vlastný príjem, resp. mala vlastný príjem nižší ako 3 644,74 eura. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok znížený o poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré je povinná zaplatiť.
   Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:
   – príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, príspevok na pohreb, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, vianočný príspevok dôchodcom, príplatok k dôchodku politickým väzňom.
   Ak váš základ dane je rovný alebo nižší ako 33 561,94 eura, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) takto:
   – ak manželka žijúca s ním v domácnosti nemala žiadny vlastný príjem, tak NČZD predstavuje sumu 3644,74 eura,
   – ak manželka žijúca s ním v domácnosti mala vlastný príjem nižší ako 3 644,74 eura, tak NČZD predstavuje sumu vo výške rozdielu medzi sumou 3 644,74 eura a vlastným príjmom manželky
   – ak manželka žijúca s ním v domácnosti mala vlastný príjem vyšší ako 3 644,74 eura, tak NČZD na manželku je nula.
   Ak váš základ dane je vyšší ako 33 561,94 eura, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) takto:
   – ak manželka žijúca s ním v domácnosti nemala žiadny vlastný príjem, tak NČZD predstavuje rozdiel medzi sumou 12 035,222 a jednej štvrtiny základu dane daňovníka; ak takto vypočítaná suma je nižšia ako nula, tak NČZD sa rovná nule.

 9. Dobrý deň, v roku 2012 som poberala rodičovský príspevok a mala som okrem toho 2 príjmy(brigády) ak mi zamestnaváteľ urobil RZD a uplatnil tam nezdaniteľnú časť ZD -môže si manžel uplatniť ešte rozdiel medzi 3644,74 – moje príjmy ( v mojom RZD je už uvedená čiastka 3644,74 aj keď príjem bol nižšší -cca 200,- Eur)

  • – áno manžel si môže uplatniť na vás ako na manželku nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v sume rovnajúcej sa rozdielu medzi NČZD na daňovníka tj. 3644,74 a vlastným príjmom manželky/manžela.
   Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manžela / manželku sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. Medzi štátne sociálne dávky patrí iba – príspevok pri narodení dieťaťa,príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,príspevok na pohreb, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa,príplatok k prídavku na dieťa,vianočný príspevok dôchodcom, príplatok k dôchodku politickým väzňom. Daňovníčka.

 10. Dobrý deň, môže si zamestnanec uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá nemala vlastný príjem a nebola evidovaná na úrade práce. ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň,
   môžete si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku/ manžela za rok 2012 aj ked nemala žiadny príjem. Musí ísť však o manžela / manželku žijúcu v spoločnej domácnosti spolu s daňovníkom.

 11. Dobrý večer,
  prosím o radu, či si môže manželka v RZD za 2012 uplatniť manžela, ak on v inej firme mal príjem 1940,00 € a uplatnil si tam NČZD.
  Ďakujem pekne za odpoveď

  • Dobrý deň,
   … áno, ako manželka si môžete na svojho manžela v RZD u svojho zamestnávateľa alebo v vo svojom daňovom priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v sume rovnajúcej sa rozdielu medzi 3644,74- a príjmom manžela za rok 2012 tj. 1940,- Eur .

  • ….. áno, máte nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane. K daňovému priznaniu alebo zamestnávateľovi, ktorý vám bude robiť ročné zúčtovanie potvrdenie o evidencii na úrade práce tým budete mať vydokladovaný celý rok.

 12. Spätné upozornenie: Daň z príjmov a zmeny v roku 2013 - 123 Peniaze

 13. Dobrý deň, prosím Vás ak som celý rok(2012)bola na materskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok, akú nezdanitelnu čiastku si môže manžel na mňa uplatniť

  • dobrý deň,
   manžel si môže na vás ako na manželku uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške rozdielu 3644,74 Eur a vašeho príjmu za rok 2012. Do vašeho príjmu patrí materská za rok 2012. Rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nepočíta ide o štátnu sociálnu dávku. Daňovníčka.

 14. Dobrý deň chcela by som sa spýtať,že keď som rozvedená a sama sa starám o dve maloleté deti či mám nárok na nejaké nezdaniteľné čiastky,alebo len daňový bonus,viem že niekedy bola aj nezdaniteľná položka pre rozvedené matky.Ďakujem

  • Dobrý deň,
   pri ročnom zúčtovaní dane u zamestnávateľa alebo prostredníctvom daňového priznania si môžete odpočítať na seba nezdaniteľnú časť dane na daňovníka (a to bez ohľadu na to či ste alebo nieste rozvedená) , daňový bonus a v prípadne nízkeho príjmu máte nárok na zamestnaneckú prémiu. Nič iné nieje možné už odpočítať.

 15. Dokedy je potrebné odovzdať zamestnávateľovi vyhlásenie o NzČ, resp. dá sa ešte urobiť oprava, keď som niečomu neporozumela a vo vyhlásení som sa pomýlila?

  • Dobrý deň,
   vy ako zamestnanec každoročne u svojho zamestnávateľa podpisuje Vyhlásenie na zdanenie príjmov najneskôr do konca januára na príslušné zdaňovacie obdobie. Pokial nastali zmeny v podmienkach na priznanie daňového bonusu alebo ak došlo k zmene zamestnávateľa u ktorého si uplatňujete NČZD, túto zmenu bezodkladne nahlasujete svojmu zamestnávateľovi a tuto zmenu potvrdíte na vyhlásení…

 16. Dobry den,
  chcela by som sa spytat. Moja matka pracovala klasicky na pracovnu zmluvu v roku 2012 iba januar (zarobok cca 350 eur). Zamestnavatel ju prepustil. Potom od aprila zacala poberat opatrovatelske na svokru (cca 130 eur). Matkin manzel pracoval cely rok, moze si teraz on poziadat o ulavu na dan pre svoju manzelku u svojho zamestnavatela? Jemu v praci povedali, ze si ma jeho manzelka podat danove priznanie, no citala som ze sa to oplati studentom a dochodcom, ktori pracovali na dohodu. Tak teraz neviem, co je v jej pripade potrebne urobit. Dakujem za radu.

  • Dobrý deň,
   áno, matkin manžel si môže na manželku uplatniť nezdaniteľnú časť dane. Bude potrebovať vyčísliť jej príjem za rok 2012. Do príjmu Vašej matky započítate príjem zo zamestnania po odpočítaní odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne a príjem z opatrovateľského príspevku. Potvrdenie o vyplatenej výške opatrovateľského príspevku za rok 2012 Vám vystaví Sociálne poisťovňa, ktoré matkin manžel predloží k ročnému zúčtovaniu u svojho zamestnávateľa.
   Daňové priznanie Vaša matka nieje povinná podávať, pretože jej zdaniteľný príjem za rok 2012 nepresiahol 50% sumy nezdaniteľnej časti na daňovníka tj. 1 822,74Eur. Ak však bol Vašej matke zo mzdy zrazený preddavok na daň, urobí si daňové priznania k dani z príjmov typ A a túto daň jej štát vráti. Do daňového priznania však príjem za opatrovanie neuvádzate, je to štátna sociálna dávka preto je od dani z príjmu oslobodená. Daňovníčka.

 17. Spätné upozornenie: Nová nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka - 123 Peniaze

Pridaj komentár

Vrátiť sa na začiatok článku | na začiatok komentárov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.