Daň vo Francúzku

Francúzsko je zakladajúcou krajinou Európskej Únie a Eurozóny. Tradične sociálne orientovaná krajina má pomerne komplikovaný daňový systém, ktorý uplatňuje veľké množstvo výnimiek a daňových úľav. Výška dane z príjmu do veľkej miery závisí od sociálnej a rodinnej situácii daňovníka. Daňovníci si môžu odpočítať množstvo položiek a využiť nezdaniteľné minimum.

Dane z príjmu vo Francúzsku sú progresívne. To znamená, že vyššie príjmy sú zaťažené vyššími daňovými sadzbami. Prechod však nie je plynulý. Francúzsko uplatňuje niekoľko daňových pásiem. Najvyššia možná daň z príjmu je 49,58%.

Dane z príjmu si platia sami daňovníci. Daňové priznanie je doručované daňovými úradmi priamo do domácností daňovníkov. Tí platia dane z príjmu 10 krát ročne a v decembri je to dvakrát. Odvody si takisto platia zamestnanci. Najväčšiu položku tvorí odškodnenie za sociálne záväzky (R.D.S.) a doplnkové odvody za sociálne zabezpečenie pomoci chudobným (C.S.G.).

Viac informácií na stránke.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Zaujíma vás: dane francuzsko, dane vo francúzsku, dane a odvody vo francúzsku, dan z prijmu vo francuzsku, francúzsko dane,

Komentáre - Pridať vlastný komentár »

6 komentárov pri “Daň vo Francúzku

 1. vie mi niekto poradit,ked pracujem vo francuzku o dane platim vo fr,ale byvam na slovensku,kde musim podat danove priznanie?musim deklarovat zarobok vo francuzku?na slovensku podavam le nahlasovaciu povinnost,ale co s mojimi danmi vo fr? co som sa docital fr-urady vyzaduju deklaraciu.

 2. Dobry den, minuly rok som pracovala 9mesiacov vo Francuzsku a 1 mesiac na Slovensku, viem, ze mam vyplnit formular typu A, ale na doklade, ktory som obdrzala z Francuzska nemam uvedene odvody do socialnej a zdravotnej poistovne, su tam uvedene iba nejake mzdove zrazky a zarobok v netto a brutto. Ako postupovat v takomto pripade?
  Dakujem za odpoved

 3. mam za rok 2013 odpracovaných vo Fr. približne 10 mesiacov. Môžem požiadať o vratenie dani? Musim potom zdaniť prijem na Slovensku?

  • Dobrý deň.
   Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovensko republikou a Francúzskom slúži na to, aby sa zamedzilo dvojitému zdaneniu príjmov, ktoré ste dosiahli vo Francúzsku. Táto zmluva hovorí o tom, že príjmy ktoré ste dosiahli vo Francúzsku už nebudete na Slovensku zdaňovať, nakoľko sú tieto príjmy z dane z príjmu vyňaté.
   Pekný deň.

 4. Môže študent, občan SK, ktorý cez prázdiny pracuje vo Francúzsku, kde mu bola z príjmu zrazená daň a u nás nemá žiadne príjmy, požiadať DU u nás o vrátenie tejto dane podaním daňového priznania na Slovensku, resp.je možnosť ako túto daň získať späť?

  • Dobrý deň.
   Francúzsko patrí ku krajinám, s ktorými má SR podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou vyňatia príjmov. Z toho vyplýva, že tieto príjmy síce v daňovom priznaní uvediete, ale nezapočítate ich do základu dane, z ktorého si následne vypočítate daň. To znamená, že daň Vám nebude vrátená.
   Pekný deň.
   Ivana Šichulová

Pridaj komentár

Vrátiť sa na začiatok článku | na začiatok komentárov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.