Daň z výhry

Daň z výhry

Cena alebo výhra, ktorá nieje oslobodená od dane sa považuje za zdaniteľný príjem.

Cenou alebo výhrou sa rozumie:

 • Cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny
 • výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania
 • cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou

Ceny a výhry podľa zákona o dani z príjmu patria medzi ostatné príjmy fyzických osôb. Cena alebo výhra, ktorá nieje oslobodená od dane sa považuje za zdaniteľný príjem. Ide o nasledovné taxatívne vymenované ceny a výhry:

 • výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní
 • ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti
 • pokiaľ výhra plynie z vkladov na vkladových knižkách ide o príjem fyzickej osoby z kapitálového majetku

Od dani z príjmov fyzických osôb sú oslobodené:

 • výhry v lotériách a iných obdobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a obdobné výhry zo zahraničia
 • iné prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej sumu 165,97 Eura za cenu alebo výhru.

Ceny alebo výhry v rámci zdaňovacieho obdobia nie je možné sčítavať, každú cenu alebo výhru treba posudzovať jednotlivo. Cena alebo výhra prevyšujúca sumu 165,97 Euro podlieha zdaneniu v plnej výške.

Zákon o hazardných hrách hazardné hry definuje ako hry, v ktorých hráč po zaplatení vkladu môže získať výhru v peniazoch, veciach alebo právach, a splní herným plánom vopred určené podmienky. Výsledok hazardnej hry závisí od náhody alebo od vopred neznámeho výsledku určitej okolnosti alebo udalosti. Výsledok okolnosti alebo udalosti, ktorá určuje výsledok hazardnej hry, nesmie byť vopred nikomu známy a nesmie byť nikým ovplyvniteľný a nesmie byť v rozpore s pravidlami hazardnej hry.

Hazardnými hrami sú:

 • lotériové hry:
  • žrebové hry,
  • tomboly,
  • číselné lotérie TIPOS – LOTO, JOKER, LOTO 5 z 35, KENO 10, KLUB KENO, EUROMILIÓNY
  • bingo
  • okamžité lotérie
 • hazardné hry v kasíne
 • stávkové hry – kurzové stávky a dostihové stávky
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných automatov
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkové prostredníctvom telekomunikačných zariadení a video hry
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu
 • kartové hry mimo kasína
 • charitatívne lotérie
 • hry, ktoré nie sú hazardnými hrami podľa predchádzajúcich bodov spĺňajú podmienky definície hazardných hier

Zdanenie výhry na slovensku a zo zahraničia v roku 2010, 2011, 2012

 1. Zrážkovou daňou sú zdaňované peňažné výhry:
  • peňažné výhry z vkladov na vkladových knižkách plynúcich zo zdrojov na území SR
  • peňažné výhry v lotériách a iných obdobných hrách plynúcich zo zdrojov na území SR
  • peňažné výhry z reklamných súťaží a žrebovaní plynúcich zo zdrojov na území SR
  • peňažné ceny z verejných súťaží a zo súťaží v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže alebo ak ide o súťažiach vybraných usporiadateľom súťaže a ceny zo športových súťaží plynúcich zo zdrojov na území SR

  Podľa zákona o dani z príjmu zrážku dane je povinný vykonať organizátor, prevádzkovateľ alebo usporiadateľ súťaže pri vyplatení alebo pripísaní úhrady v prospech výhercu – daňovníka. Pri zdanení výhry zrážkovou daňou t.j. daň z výhry sa použije sadzba dane pre dané zdaňovacie obdobie podľa zákona o dani príjmov. Aktuálne je pre roky 2010, 2011 a 2012 sadzba dane je vo výške 19%.

  Vykonaním zrážky dane z výhry sa považuje daň za vysporiadanú od 1.1.2011. Za zdaňovacie obdobie 2010 sa daň vybraná zrážkou považovala za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok mohol odpočítať od dane v daňovom priznaní ak sa tak rozhodol.

 2. Prostredníctvom daňového priznania sú zdaňované:
  • výhry z vkladov na vkladových knižkách plynúcich zo zdrojov v zahraničí
  • nepeňažné ceny a výhry bez ohľadu na to či plynú zo zdrojov na území SR alebo v zahraničí (napr. daň z výhry auta)

  Výhry plynúce zo zdrojov v zahraničí a nepeňažné výhry sú zdaňované osobne daňovníkom prostredníctvom daňového priznania a to tak, že daňovník zahrnie tieto príjmy do základu dane resp. čiastkového základu. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry . Hodnotou výhry alebo ceny je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa hry, súťaže alebo žrebovania.

V prípade vecnej výhry, daň z výhry neplatí a daňové priznanie nepodáva výherca – študent, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie, do ktorých patrí aj hodnota vecnej výhry, nepresiahnu 50% sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.

Pri určovaní miesta – štátu zdanenia v prípade výhry plynúcej zo zdrojov v zahraničí je potrebné vychádzať z uzavretej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s konkrétnym štátom.

Do základu dane resp. čiastkového základu sa zahrňujú len zdaniteľné ceny a výhry znížené o výdavky.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Zaujíma vás: dan z výhry 2012, dan z vyhry, Dan z vyhry zdravotnej poistovni, dan z vyhry 2013, zdanenie výhry,

Komentáre - Pridať vlastný komentár »

300 komentárov pri “Daň z výhry

 1. Este by ma zaujimalo, ake su pravidla na zdanovanie penaznych/hotovostnych vyhier v roku 2013????? Nemali by sa tieto uz zdanovat vylucne zrazkovou danou a prijemca hotovostnej vyhry by uz nemal podavat z titulu takejto vyhry danove priznanie???? Dakujem!

 2. Dobry den,mozete mi odpovedat na otazky ktore som polozil dna 6.1.2013 v case po 23 00 ako to je v tomto roku pri dani z vyhry z kurzovych stavok hlavne pri zahranicnych stavkovych kancelariach,alebo mi aspon napiste ze neviete presne ako to je aby som hladal odpoved niekde inde,dakujem

  • Dobrý deň, naozaj robíme všetko pre to, aby sme odpovedali na početné množstvo otázok. Na všetko však (bohužiaľ) nedokážeme odpovedať.

   • hmm,neviem ci na vsetko nedokazete odpovedat,skor mi to pripada ako ze neviete odpoved alebo nechcete odpovedat pretoze na kazdu otazku je tu aj odpoved akurat tu nevidim ziadnu odpoved,dakujem

 3. Dobrý deň. V októbri 2012 som vyhrala zájazd do New Yorku pre dve osoby. Pred dvoma dňami mi prišlo oznámenie o hodnote výhry a povinnosti odviesť daň + odvody do ZP. Som študentka, za minulé zdaňovacie obdobie bol mojím jediným príjmom 135 €, keď som pracovala na dohodu.V papieri, ktorý mi prišiel uvádzajú, že hodnota výhry je 4544 eur, na zájazd pôjdem ale až v apríli tohto roku…preto sa chcem spýtať či príjem, kt. mi vznikol výhrou tohto zájazdu spadá do zdaňovacieho obdobia 2012 alebo do roku 2013, nakoľko výhru využijem až v Apríli, keď pôjdem na zájazd.
  a druhou otázkou je či do daňového priznania mám následne uvádzať len polovicu hodnoty sumy (alikvotnú časť, kt. prislúcha jednej osobe) a druhú polovicu si prizná dotyčný, kt. pôjde so mnou na zájazd… alebo mám priznať celú hodnotu výhry??
  Ďakujem za odpoveď.
  S pozdravom Adriana

  • Dobrý deň,
   Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ, organizátor alebo poskytovateľ povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Pri odovzdaní výhry sa spisuje preberací protokol s výhercom resp. s viacerými výhercami. Preberací protokol slúži ako doklad o tom kedy výhercovia cenu prebrali.
   Výhra sa zdaňuje v tom roku, v ktorom bola pripísaná výhercovi a prebehli všetky formality bez ohľadu na to, či bola výhercom využitá alebo nie. Pre účely zdaňovania je určujúca hodnota výhry oznámená organizátorom súťaže.
   Pri zdaňovaní takejto výhry by som postupovala podľa toho, kto je podpísaný na preberacom protokole. Pri prihlasovaní sa do súťaže, ste už asi vedela s kým by ste šla na zájazd v prípade výhry inak, by nemalo zmysel sa do súťaže prihlasovať. Pri preberaní výhry ak to štatút, súťaže dovoluje, v preberacom protokole sa uvedú obaja výhercovia, ktorý následne daňové priznanie podávajú.

   Ak sa mýlim, prosím opravte ma

   Daňovníčka.

 4. Veľmi by ma zaujímalo, či je postup slovenského poskytovateľa súťaže zahraničného zájazdu pre 2 osoby aj s vreckovým 100€ na osobu správny, keď sa súťaž síce uskutočnila v roku 2012, ale zájazd sa reálne bude konať až na prelome apríla a mája 2013 a už teraz mám zaplatiť daň 1045 € a neskôr zdravotné poistenie vo výške 770 €? Poskytovateľ mi totiž oznámil hodnotu výhry 5500€ /to je vrátane peňažnej hotovosti-vreckového/ ako sumu, ktorú si mám dať ako výherca do daňového priznania. A čo keď sa zájazd napokon ani neuskutoční? Je možnosť aj rozdelenia daňovej povinnosti aj na druhého účastníka zájazdu /aj keby nebol priamy rodinný príslušník?
  Ako sa mám brániť, keď katalógová hodnota tohoto istého zájazdu je cca o 25% – 30% nižšia, ako vyčíslená na daňové účely? Nejde o prepieranie niečích peňazí????

  • Dobrý deň,
   Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ, organizátor alebo poskytovateľ povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Pri odovzdaní výhry sa spisuje preberací protokol s výhercom resp. s viacerými výhercami. Preberací protokol slúži ako doklad o tom kedy výhercovia cenu prebrali.
   Výhra sa zdaňuje v tom roku, v ktorom bola pripísaná výhercovi bez ohľadu na to, či bola výhercom využitá alebo nie. Pre účely zdaňovania je určujúca
   hodnota výhry oznámená organizátorom súťaže, a to aj v prípade, ak je táto hodnota vyššia než v oficiálnom cenníku spoločnosti, u ktorej sa výhra bude
   uplatňovať (hotel, cestovná kancelária…).

   Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

   Daňovnička.

 5. Prosim Vas dcera robila minuly rok na dohodu ako studentka.Za mesiac bol zarobok 100 EURO.Robila cely rok.Musi podat daňové priznanie a ako? Ďakujem

  • dobrý deň,
   ak správne počítam, tak celkový príjem vašej dcéry za celý ulynulí rok bol 12 * 100= 1200 euro v hrubom. Podľa výšky príjmu za celý rok nieje povinná podávať daňové priznanie, pretože celkový príjem neprekročil sumu 50% nezdaniteľnej časti na daňovníka. Ak boli z toho príjmu odvádzané preddavky na daň, bolo dobré by si vaša dcéra daňové priznanie podala a daňový úrad je zrazenú daň vráti. K daňovému priznaniu priložíte potvrdenie o príjme za rok 2012 a potvrdenie o návšteve školy.

   Daňovníčka.

 6. Čítala som už v novele zákona o dani z príjmu, že od 1.1.2013 sa podľa par. 9, ost. 2 písm. m/ zvyšuje hranica pre oslobodenie peňažných a nepeňažných výhier zo sumy 165,97 na sumu 350 eur. Nedočítala som sa však zatiaľ, či výhry presahujúce túto čiastku sú aj v roku 2013 predmetom odvodov do zdravotnej poisťovne. Poradíte mi????

  • Dobrý deň,
   Čo sa týka výhry v roku 2013 : S navrhovanou účinnosťou od 01.03.2013 je v parlamente pripravovaná novela zákona o dani z príjmov, ktorá rieši prenos daňovej povinnosti z nepeňažnej výhry z výhercu na prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania. Snahou je o zrovnoprávnenie peňažných a nepeňažných výhier. Podľa pripravovanej novely, zrážkovou daňou budú zdaňované aj nepeňažné výhry alebo ceny. Prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže bude znášať daňovú povinnosť vyplývajúcu z nepeňažnej výhry alebo ceny. Výherca sa podľa pripravovanej novely stane oslobodeným od platby dane z nepeňažnej výhry. Novela zákona rieši uvedený problém jednoznačnou požiadavkou, aby rovnako ako peňažné výhry alebo ceny, tak aj nepeňažné výhry nepodliehali odvodovej povinnosti do zdravotnej poisťovne. S touto situáciu je potrebná aj novelizácia zákona o zdravotnom poistení.

   Ak sa mýlim prosím, opravte ma.

   Daňovníčka.
   Presnejšie sa Vám teraz neviem vyjadriť, nerada by som vás uviedla do omylu.

   • Opierala som sa o písomný materiál školiteľa DU, kde je uvedená zmena výšky hranica od.1.1.2013 pre oslobodenie peňažných a nepeňažných výhier zo sumy 165,97 na sumu 350 eur. A ešte by ma zaujímalo, na základe čoho je možné v prípade výhry napr. lyžiarskeho pobytu pre 2 osoby rozložiť podanie daňového priznania aj na nevýhercu – teda tú druhú osobu, ktiorá sa pobytu zúčastní? S takýmto výkladom sa sa po prvykrat stretla tu na tehto stranke. Ako DU bude vediet, ktora druha osoba ma podat DP, keď oznámenie príde len na výhercu???? Ďakujem!

    • Este by ma zaujimalo, ake su pravidla na zdanovanie penaznych/hotovostnych vyhier v roku 2013????? Nemali by sa tieto uz zdanovat vylucne zrazkovou danou a prijemca hotovostnej vyhry by uz nemal podavat z titulu takejto vyhry danove priznanie???? Dakujem!

     • Dobrý deň,
      hotovostné výhry boli v roku 2012 zdaňované zrážkovou daňou, výherca už dostane peňažnú výhru v po zdanení. Rovnaký spôsob zdanenia v prípade peňažných výhier zostáva aj pre rok 2013.

      Ak sa mýlim prosím, opravte ma.

      Daňovníčka.

 7. dobrý den platí sa dan ked som vyhral v Rakúskej lotterii tam dan minulí rok zrušili ako mám dalej postupovať výhru som si nechal previesť na Slovensky účet dakujem.

  • Dobrý deň,
   V prípade štátov, s ktorými SR uzatvorila zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia spadajú príjmy, ktoré majú charakter peňažnej výhry v lotériách do rámca tzv. „Iných príjmov“ (obvykle článok 21) príslušnej bilaterálnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Daňový rezident SR je povinný predmetný príjem zahrnúť do celosvetových príjmov a zdaniť prostredníctvom daňového priznania. Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Prípadnému dvojitému zdaneniu predmetných príjmov, ak plynú zo štátu s ktorým SR má uzatvorenú zmluvu, sa zamedzí metódou vymedzenou v tejto zmluve.
   Ak predmetný príjem daňovníkovi plynie z nezmluvného štátu, pri zdaňovaní predmetného príjmu sa postupuje výlučne podľa zákona o dani z príjmov. Podľa § 8 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov je predmetný príjem predmetom dane, zdaniteľným príjmom.

   Daňovníčka

 8. dobry vecer,
  som povinna platit odvody z nepenaznej vyhry /zajazd/, ktory som vyhrala v sutazi, ktoru organizoval moj zamestnavatel v ramci pracovneho procesu (druh motivacie).
  dakujem za odpoved

  • Dobrý deň,
   áno, z tejto nepeňažnej výhry ste povinná odviesť daň z príjmu a aj odvody na zdravotné poistenie. Ide o príjem zo zamestnania. Podľa zákona o dani z príjmu, príjmom zo zamestnania je aj cena alebo výhra prijatá zamestnancom, ktorý sa zúčastnil súťaže vyhlásenej svojim zamestnávateľom. Za príjem zamestnanca sa považuje aj takáto cena alebo výhra prijatá manželom(manželkou) zamestnanca a deťmi zamestnanca.

   Daňovníčka.

 9. Dobry vecer.

  Existuje teraz akcia, sutaz v ktore je mozne ziskat 25€, financnu cenu, opakovane, mam niekolko otazok:

  1. Ak by som ziskal viac ako 165€, musim platit dan?

  2. Ak akciu odporucim osobe ktora je nezamestnana a ta to odporuci dalsim osobam a sama ziska viac ako 165€ – je tato osoba povinna podavat danove priznanie a platit dan? Ak predpokladam ze bude pocas celeho roka nezamestnana (v opacnom pripade by to problem nebol).

  3. Co ak to odporucim osobe ktora pobera prispevok za opatrovanie blizkej osoby a tato si zarobi/ziska na akcii viac ako 165€ – je tato osoba povinna podavat danove priznanie a platit dan?

  4. Rovnaka otazka, len osoba by bola na materskej.

  5. Posledna otazka tiez rovnaka, ale osoba je na invalidnom dochodku.

  Viem ze su to zvlastne otazky, ale prave takym ludom by to pomohlo a nechcem im naopak skomplikovat zivot.

  Ak potrebujete viac informacii, mozem ich poskytnut.

  • Vlado, zrejme myslíte súťaž v mBank… v tomto prípade sa každá „výhra“ – tých 25 € berie ako samostatná, t.z. že výhra do 165,97 € sa nezdaňuje.

   Teraz po lopate: ak získate napr. 10 x 25 €, výhry sa nezdaňujú, lebo stále sa berú ako 1 výhra x 10…
   Tým pádom nikto zo zainteresovaných nemusí podávať daňové priznanie a zároveň máte zodpovedané všetky Vaše otázky ;o)

   Opravte ma, ak sa mýlim…

 10. Dobry den.

  1. Ako sa postupuje ak je vyhercom nezamestnany, musi podavat danove priznanie? Mozu mu vysku vyhry stiahnut zo socialnych davok?

  2. Ako mam chapat inu vysku pri ktorej sa plati dan v hre CSOB na facebook-u, v statute sutaze (subor pdf) je – citujem:

  „Výhry, ktorých hodnota nepresahuje výšku 350 €, podľa zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. v platnom znení nepodliehajú dani z výhry.“

  Dakujem.

  • Dobrý deň,
   od dani z príjmu je oslobodená výhra v hodnote do 165,97 Eur, nepeňažná výhra nad túto sumu je predmetom dane. Daňové priznanie ste povinný podať ak za zdaňovacie obdobie ste dosiahli zdaniteľný príjem presahujúci sumu 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka, za rok 2012 je to suma 1 822,32 Euro. Do tohoto príjmu sa nezapočítava podpora v nezamestnanosti ani sociálne dávky.
   Na otázku či môžu úrady siahnuť na sociálne dávky, vám relevantne nemôžem odpovedať, pretože zákon o sociálnom poistení a zákon o zamestnanosti nemám naštudovaný.
   Neviem čo tým chcel organizátor súťaže „ČSOB“ povedať, citácia je vytrhnutá z kontextu. Nečítala som a nepoznám celé znenie podmienok súťaže. Podľa zákona o dani z príjmu par. 9 odst. 2 písm. l je od dane oslobodená výhra neprevyšujúca sumu 165,97 Eur.

   Daňovníčka.

   • Dakujem pekne za odpovede.

    1. Ak som to dobre pochopil, tak ak je vyherca nezamestnany po cely rok v ktorom ziskal vyhru a nema ziadne ine prijmy (prip. ak nie su vyssie ako 1822.32€), tak nemusi podavat danove priznanie a platit dan za nepenaznu vyhru (vecnu cenu) ani ak prevysuje sumu 165.97€?

    2. Mozem odcitovat aj cely odstavec, ale myslel som ze sa menili zakony, aj ked mi to bolo podozrive.

    • Dobrý deň,
     ano, je to tak ako píšete, takto hovorí zákon o dani z príjmu. V roku 2012 bola od dani z príjmu oslobodená vecná výhra v hodnote do 165,97 Eur.
     Od 01.01.2013 je prijatá novela zákona o dani z príjmu, ktorá zvyšuje hranicu oslobodenia od dane z 165,97 na 350,- Euro. Podmienky súťaže ČSOB boli už aktualizované na zákon od dani z príjmu planého od 01.01.2013.

     daňovníčka.

 11. Dobrý deň,syn vyhral televizor v r.2013.Je zamestnaný ako ma postupovať pri podani daňoveho priznania a či si môže podať dodatočne priznanie k dani z príjmu za rok 2012.Ďakujem

  • Dobrý deň,
   Čo sa týka výhry v roku 2013 : S navrhovanou účinnosťou od 01.03.2013 je v parlamente pripravovaná novela zákona o dani z príjmov, ktorá rieši prenos daňovej povinnosti z nepeňažnej výhry z výhercu na prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania. Snahou je o zrovnoprávnenie peňažných a nepeňažných výhier. Podľa pripravovanej novely, zrážkovou daňou budú zdaňované aj nepeňažné výhry alebo ceny. Prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže bude znášať daňovú povinnosť vyplývajúcu z nepeňažnej výhry alebo ceny. Výherca sa podľa pripravovanej novely stane oslobodeným od platby dane z nepeňažnej výhry.
   Presnejšie sa Vám teraz neviem vyjadriť, nerada by som vás uviedla do omylu.

   Pokiaľ ste už stihli podať riadne daňové priznanie za rok 2012 v priebehu januára 2013, do konca marca tj. v lehote na podanie priznania do 31.03.2013 môžete za rok 2012 podať ešte opravné daňové priznania. Na opravné daňové priznanie sa bude pozerať správca dane ako na riadne. Po lehote na podanie daňového priznania za rok 2012 tj. po 31.03.2013 môžete podať už len dodatočné daňové priznanie.

   Daňovníčka.

 12. Dobrý deň, kamarát vyhral auto 8.1.2013, je povinný podať daňové priznanie. Ja by som sa chcela spýtať či daňové priznanie stačí podať do 31.3.2014 a ako to je z odvodmi do zdravotnej poisťovne. Ja si myslím že zdr.poisťovňa vykoná v r. 2014 ročné zúčtovanie za rok 2013 a výsledok mu bude doručený.Ide mi hlavne o tie termíny,aby nebolo neskoro. Ďakujem

  • Dobrý deň,
   áno, je to tak ako píšete. Takto by sa postupovalo ak by išlo o výhru za rok 2012.
   S navrhovanou účinnosťou od 01.03.2013 je v parlamente pripravovaná novela zákona o dani z príjmov, ktorá rieši prenos daňovej povinnosti z nepeňažnej výhry z výhercu na prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania.
   Podľa pripravovanej novely, zrážkovou daňou budú zdaňované aj nepeňažné výhry alebo ceny. Prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže bude znášať daňovú povinnosť vyplývajúcu z nepeňažnej výhry alebo ceny. Výherca sa podľa pripravovanej novely stane oslobodeným od platby dane z nepeňažnej výhry.
   Presnejšie sa Vám teraz neviem nevyjadriť, nerada by som vás uviedla do omylu.

   Daňovníčka.

 13. Zdravím,akurát mi včera oznámi,že som vyhrala mobil od slovenskej telefonikácie… Som študentka,nebývam doma často,tak pre prípad výhry som uviedla mamine údaje… vyhrala som…mama je na invalidnom dôchodku….peňazí nieje nazvyš a tak sa chcem spítať platí sa daň? Cena výhry je cca 350€

  ĎAKUJEM

  • Dobrý deň,
   Organizátor súťaže je Vám povinný oznámiť hodnotu výhry. V otázke neuvádzate hodnotu výhry. Hodnota výhry do 165,97 Euro je od dane z príjmu oslobodená. Nepeňažná výhra v hodnote vyššej ako 165,97 Euro sa zdaňuje celá.
   Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie ste povinná podať, ak za zdaňovacie obdobie ste dosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Za rok 2012 je to suma 1822,37 EUR. Do tejto sumy započítavate hodnotu mobilného telefonu. Pokial by Váš príjem za rok 2012 bol nižší ako 1822,37 nieste povinný podať daňové priznanie.Príjem z invalidného dôchodku nieje predmetom dane, je od dane oslobodený.

   Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

   Daňovníčka

   Daňovníčka

 14. Dobrý ďeň prajem. Dočítal o daniach z výhre a moj príbeh je nasledovný a potreboval by som poradit a preto Vám vopred dakujem.Moji starý rodičia si minulí rok zobrali úver od poštovej banky na zhotovenie hrobu a týmto vyhrali automobil v hodnote 13377eur s dph a teraz majú povinnost zaplatit daň na ktorú samozrejme nemajú a tak ju budem platit za nich lebo su obaja na starobnom dochodku .Nejde mi o tuto daň ako o daň zdravotnej poistovni čo som sa dočítal a neviem čo má stým spoločné.Tak by som od Vás potreboval informáciu ako tomu je s tou zdravotnou poisťovňou a tou daňou lebo poprípadne by sme museli ten automobil predať lebo splácajú úver na hrob a ja daň Daňovému úradu no a tú daň zdravotnej poistovni už by sme neutiahli.Týmto Vás prosím o radu ako to vlastne je.Dakujem za odpoved a s pozdravom

  • Dobrý deň,
   ano, je to tak ako píšete. Nepeňažná výhra za rok 2012 v podobe osobného automobilu podlieha dani z príjmu a odvodom do zdravotnej poisťovne. Do 31.03.2014 ste povinný predložiť daňovému úradu daňové priznanie a vypočitanú daň v rovnakej lehote aj zaplatiť. Následne Vaša zdravotná poisťovňa vykoná RZZP za rok 2012 do 30.09.2013 a o výsledku výsledku ročného zúčtovania vás bude informovať. Výška nedoplatku na zdravotnom poistení by sa mala pohybovať cca vo výške 14% z hodnoty výhry.

   Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

   Daňovníčka

 15. Dobrý deň vyhral som mobil v hodnote ,za ten rok som zarobil 200e na brigáde mám 17r a študuje,som povinný platitdaň z výhry a poistenie ?

  • Dobrý deň,
   Organizátor súťaže je Vám povinný oznámiť hodnotu výhry. V otázke neuvádzate hodnotu výhry. Hodnota výhry do 165,97 Euro je od dane z príjmu oslobodená. Nepeňažná výhra v hodnote vyššej ako 165,97 Euro sa zdaňuje celá. Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie ste povinný podať, ak za zdaňovacie obdobie ste dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Za rok 2012 je to suma 1822,37 EUR. Do tejto sumy započítavate hodnotu mobilného telefonu a príjem z brigády. Pokial by Váš príjem za rok 2012 bol nižší ako 1822,37 nieste povinný podať daňové priznanie. Ale ak Vám z príjmu z brigády bola preddavkovo zrážaná daň z príjmu, daňové priznanie si podáte a daň zrazenú preddavkovú daň Vám správca dane vráti.

   Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

   Daňovníčka

 16. Dobrý večer…rada by som ešte vedela,že či sa ešte podáva u manžela ktorý pracuje moje vyrovnanie dane,alebo sa to zrušilo…som star.dôchodkyňa a každy rok sme uplatňovali v manželovej práci na mňa úľavu – daňové vyrovnanie…neviem či to ešte platí a v akej sume…môj dôchodok je 285,90€…poradíte prosím,,,ďakujem

  • Dobrý deň,
   áno, uplatnenie nezdaniteľnej časti dane na manželku / manžela za rok 2012 sa robí rovnakým postupom ako za rok 2011. Manžel si bude môcť pri ročnom zúčtovaní príjmu za rok 2012 uplatniť nezdaniteľnú časte dane na manželku ( teda na Vás ) v sume cca 213 Euro.
   Do 31.12.2012 je jedinou podmienkou nároku na odpočet nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela to, že daňovník žije s manželkou/manželom v spoločnej domácnosti. Od 1.1.2013 nárok na odpočet nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela bude mať daňovník len v prípade ak:
   -žije s manželkou/manželom v spoločnej domácnosti
   -ak sa manželka/manžel v zdaňovacom období starala o vyživované dieťa (do zániku nároku na rodičovský príspevok) alebo
   -ak manželka/manžel poberala peňažný príspevok na opatrovanie alebo
   -bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie

   Daňovníčka.

   • Má vyhlasovateľ súťaže povinnosť nahlasovať výhercov na daňový úrad? Ak áno, podľa akého zákona? Viem, že musí zaslať výhercovi oznámenie o výhre a podmienkach jej zdanenia. Vyhlasovateľom súťaže sme boli ešte v r. 2012.Ďakujem.

 17. Dobrý deň.Vyhrala som notebook v 9/2012 v hodnote 460 eur.Som zamestnaná a daňove priznanie mi robí zamestnávateľ.Je potrebné požiadať zamestnávateľa o potvrdenie o prijme?Nedá sa daň z výhry vyplatiť zvlášť aj momentálne teraz v januári?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,
   áno, musíte požiadať svojho zamestnávateľa o vydanie potvrdenia o príjme a o zrazených a odvedených preddavkoch na daň za rok 2012 a podáte si daňové priznanie typ B do 31.03.2013. V lehote na podanie daňového priznania je aj daň splatná. Daň z výhry nemôžete zaplatiť zvlášť, daň z výhry zaplatíte až z vyplneného daňového priznania po zohľadnení všetkých príjmov za zdaňovacie obdobie 2012.
   Zamestnávateľ Vám do 10.02.2013 vydá potvrdenie o príjme za rok 2012 ak ho o to do 05.02.2013 požiadate. Ak zamestnávateľa o vydanie toho potvrdenia nepožiadate, potvrdenie o príjme za rok 2012 vám vydá v lehote do 10.03.2013.
   V prípade že budete mať toto potvrdenie od zamestnávateľa už v januári, vyplnite si daňové priznanie a stihnete ho podať na daňový úrad januári, výslednú daň z daňového priznania môže poukázať na účet miestne príslušného daňového úradu aj v januári.

   Daňovníčka.

 18. Babička…Dobrý deň.,chcem sa spýtať ako mám postupovať…vyhrala som vec v hodnote 450 €…som starobná dôchodkyňa a môj dôchodok je 285,90€…iný príjem nemám…poradíte ? ďakujem

  • Dobrý deň,
   V prípade vecnej výhry, daň z výhry neplatí a daňové priznanie nepodáva výherca, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie, do ktorých patrí aj hodnota vecnej výhry, nepresiahnu 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Váš dôchodok nieje predmetom dane, preto daňové priznanie za rok 2012 nepodávate, pretože váš príjem za zdaňovacie obdobie 2012 nepresiahol 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.

   Daňovnička.

 19. Dobry den,
  v stavkovani cez internet(slovenska stavkovacia spolocnost) sa mi podarilo vyhrat 728 Eur. Aj ked som si precital zakon 171/2005 Z.z., nie som si celkom isty ci spravne rozumiem vykladu. Preto sa Vas chcem spytat, ci z danej vyhry budem musiet platit dan?
  Vopred Vdaka za Vasu odpoved.

  • Dobrý deň,
   Od dani z príjmov sú oslobodené výhry v lotériách a iných obdobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Hazardnými hrami sú okrem iného aj:
   – stávkové hry – kurzové stávky a dostihové stávky
   – hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných automatov ( narp. Fortuna)
   Zákon o hazardných hrách hazardné hry definuje ako hry, v ktorých hráč po zaplatení vkladu môže získať výhru v peniazoch, veciach alebo právach, a splní herným plánom vopred určené podmienky. Výsledok hazardnej hry závisí od náhody alebo od vopred neznámeho výsledku určitej okolnosti alebo udalosti. Výsledok okolnosti alebo udalosti, ktorá určuje výsledok hazardnej hry, nesmie byť vopred nikomu známy a nesmie byť nikým ovplyvniteľný a nesmie byť v rozpore s pravidlami hazardnej hry

   Daňovníčka.

   • niektore spolocnosti(a neni ich malo)maju na Slovensku aj zriadene ucty hlavne na vklad,je mozne ze tu nemaju povolenie ale ucet tu maju zriadeny?Alebo uz tymto ze tu maju ucet tak maju automaticky povolenie?A citam na vela strankach jak aj v cechach tak aj tu ze dany stat prichadza o peniaze na daniach ale nemozu nic robit lebo neni ziadny adekvatny zakon myslim v europskej unii ze vyslovene mozu zakazat tieto zahranicne spolocnosti cez internet,a pisete ze ako dokaz ze som dane peniaze zarobil su tikety,a ked si dane tikety nefotim alebo neevidujem tak snad staci vo vypise uctu prichodzie platby nie?Dakujem za odpoved

   • Dakujem za odpovede ale troska som neporozumel tomu najhlavnejsiemu,co ja viem vyslovene povolenie na Slovensku nema snad ziadna zahranicna stavkova spolocnost(aj ked vy nepisete ci povolenie na Slovensku alebo ciste len povolenie na prevadzkovanie kurzovych stavok ale predpokladam ze asi ste mali na mysli ze u nas na Slovensku lebo inak keby nemali povolenie tak nemozu fungovat a ponukas sluzby),alebo kedy ja zistim ktora ma a ktora nema?Pretoze tak jak pisete vy nepredpokladam ze stavkova spolocnost tu ma povolenie,alebo automaticky ked ma dana spolocnost nasu krajinu zaradenu pri registracii tak ma povolenie?Ja osobne co viem tak asi tu nema ziadna kedze aj v tv bolo asi snad rok dozadu ze vlada ked sa nedohodne tak chce blokovat pristup na dane stranky cize neviem jake povolenie by mali mat,a ztoho co som porozumel ked tu nema teda dana stavkova spolocnost povolenie tak je nutne zaplatit dan ak tam tipujem a samozrejme vyhravam?Myslim ze v prvom rade ak nema niekto povolenie tak sa tam snad ani nemoze tipovat a nie ze tipujte ale ak tu nema povolenie tak treba zaplatit dan,pretoze tym ze ta spolocnost neni registrovana na Slovensku tak dany zakaznik jak keby ani netipoval na Slovensku kedze to je iba cez internet nie,ci to je na zaklade toho ze si necham posielat peniaze na slovensky ucet?A ak by trebalo platit niekde dan z vyhry tak v state kde je spolocnost registrovana a nie tu na Slovensku nie?Ked pracujem v zahranici tiez platim dane tam kde pracujem a nie pracujem v zahranici ale dane odvadzam na slovensku je to asi to iste nie?

  • Na toto sa chcem opytat aj ja ze ako to je zo zakonom v novom roku 2013?,vyzsie v prispevku ste odpovedali(konkretne 7.decembra 2012)ze dan z vyhry z kurzovych stavok ci uz u slovenskych alebo zahranicnych internetovych kancelarii sa neplati ziadna,cize plati to aj v tomto roku 2013?Cize ak by ma chcela kontrolovat danova kontrola ze ako som nadobudol dane peniaze alebo dany majetok staci iba preukazat vypisy z uctu kde je potvrdeny moj prijem od spolocnosti?A co ak sa priklad tipuje ciste iba v slovenskych stavkovych spolocnostiach a iba na pobockach kde neni ako preukazat ze som peniaze vyhral ako mozem dokazat danovakom ze som skutocne peniaze vyhral ale nemam o tom ziadny doklad kedze tikety sa odovzdavaju pri vyplateni vyhry,pripadne mi mozete poslat pani danovnicka stranku predpokladam ministerstva financii kde je dani zakon potvrdeni ze vyhry z kurzovych stavok sa nedania aj v tomto roku 2013,dakujem aj ja za odpoved,pripadne mozte napisat na seba niaky mail na blizsie prediskutovanie tohto problemu

   • Dobry den, poprosila by som o radu. Za obdobie oktober a november 2012 som pre syna vyhrala pobyt v sukromnej skolke na 2 mesiace zadarmo. Podpisala som klasicku zmluvu, je v nej uvedena aj hodnota za mesiac dochadzky, ale aj dodatok ze 2 mesiace su vyhra. Som na materskej dovolenke cize moj mesacny prijem je okolo 200 € a danove priznanie nepodavam- momentalne som nezamestnana. Musim odviest za tuto vyhru dane? Dakujem velmi pekne za radu.

   • Dobrý deň,
    v mojej odpovedi zo dňa 07.12.2012 som brala do úvahy internetové stávková spoločnosti ako slovenské tak aj zahraničné, ktoré majú vydané povolenie na prevádzkovanie takejto činnosti na území SR. Pre prípadnú potrebu dokladovať príjem z výhry, je vhodné uchovať fotokopiu výherného tiketu.
    Podľa § 1 ods. 7 zákona o lotériach: Prevádzkovateľom lotérie alebo inej podobnej hry sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorej bolo vydané povolenie na prevádzkovanie lotérie alebo inej podobnej hry podľa tohto zákona.
    Na internete je množstvo tipovacích portálov, medzi ktorými sa nájdu ja zahraničné stávkové kancelárie, ktoré majú síce na internete stávkovú ponuku v slovenčine, ale nemajú povolenie na prevádzkovanie lotérie na území SR; v tom prípade by to bola výhra – príjem podľa § 8, lebo táto výhra by nebola oslobodená podľa § 9 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov (táto lotéria a teda ani výhra z nej, by nebola prevádzkovaná na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov – zákona o lotériach a iných podobných hrách);
    To či zahraničná stávková kancelária má alebo nemá povolenie na prijímanie stávok resp.licenciu si musíte zistiť u nich.
    Pokiaľ viem, podmienky v zdaňovaní hazardu v roku 2013 by sa nemali meniť, tak isto nemám vedomosť o pripravovanej novele zákona o hazardných hrách. V NR SR bol predložený poslanecký návrh novely zákona o dani z príjmov (č. 595/2003 Z. z.) týkajúci sa zdaňovania nepeňažných výhier. Cieľom návrhu je preniesť povinnosť platiť daň z nepeňažnej výhry z výhercu na organizátora súťaže. Tým by sa mal zjednotiť postup pri zdaňovaní tak pri peňažných, ako aj nepeňažných výhrach. Z navrhnutého textu novely činnosť sa navrhuje na 1. marec 2013.

    Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

    Daňovníčka

  • Dobrý deň,
   ak ste predaný byt nadobudli do svojho vlastníctva do 31.12.2010, a pred predajom ste ho vlastnili aspoň 5 rokov alebo pred predajom ste v byte mali trvalý pobyt min 2 roky, príjem z predaja takéhoto bytu je oslobodený.

   Daňovníčka

 20. Vyhrala som vecnú cenu v hodnote 429 eur.Toho času som na pn-ke od júla 2012.Chcela by som vedieť ak mám postupovať pri podaní dani z výhry a daňového priznania.Ďakujem.

  • Dobrý deň,
   vecný výhru daňovo vysporiadate podaním daňového priznania za rok 2012. Keďže ste zamestnaná (toho času PN) do júla 2012 ste mali príjem zo zamestnania a vyhrali ste vecnú cenu, nemôžete požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmu za rok 2012. Požiadate svojho zamestnávateľa o vydanie potvrdenia o príjme a o zrazených a odvedených preddavkoch na daň za rok 2012, vyplníte si daňového priznania kde uvediete príjem zo zamestnania a hodnotu výhry, vypočítate si daň a daňové priznanie podáte miestne príslušnému správcovi dane do 31.03.2013. V tejto lehote je aj daň splatná.
   Hodnota výhry je príjem, je vymeriavacím základom na zdravotné poistenie. Vaša zdravotná poisťovňa vykoná RZZP za rok 2012 do septembra 2013. O výsledku RZZP vás bude písomne informovať.

   Daňovníčka

 21. Len by som bol zvedavý čo ma spoločné ZP s mojou výhrou?! ZP by sa mala starať hlavne o svojich klientov, myslim si, že dostávajú priveľa odvodov z mojej výplaty. Alebo, že by niektorí politici provízie mali od ZP???

  • Dobrý deň,
   ak máte príjem za rok 2012 zo zamestnania a vyhrali ste nepeňažnú výhru, nemôžete požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2012.
   Zamestnávateľa požiadate o vydanie potvrdenie o príjme a o zrazených a odvedených preddavkov na daň za rok 2012 a vyplníte si daňové priznanie.
   V daňovom priznaní uvediete hodnotu výhry medzi ostatné výhry ( §8 ) a príjem zo zamestnania ( §5), vypočítate si daň na úhradu a daňové priznanie podáte miestne príslušnému správcovi dane do 31.03.2013, daň je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
   Podotýkam, že nepeňažná výhra je vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie. Zdravotná poisťovňa vykoná RZZP za rok 2012 do 30.09. 2013 a o výsledku Vás bude informovať.

   Daňovníčka

 22. Dobrý deň,
  chcel by som sa Vás opýtať. Môj kamarát vyhral v jednej súťaži výlet pre 6 osôb v celkovej sume pobytu 3498 €. Ide o to, že výhra už podlieha dani z príjmu (19%) a počíta sa aj daň sociálnej a zdravotnej poisťovni (14%). Výhra by sa mala deliť na všetkých 6 osôb. To by vychádzalo 593 € na osobu. Preto by som sa chcel opýtať či nám pri podávaní daňového priznania bude vznikať povinnosť platiť z týchto súm dane, alebo nie. V respektíve aký by sme mohli mať maximálny celkový príjem, aby sme neprekročili nezdaniteľnú časť základu dane. Keďže niekto pracuje len na dohodu a niekto za minimálnu mzdu. Ďakujem.

  • Dobrý deň,
   – Výhra podlieha dani z príjmu a odvodom do zdravotnej poisťovne. Základom dane je hodnota výhry uvedená v preberacom protokole.
   Výhra podľa zákona o dani z príjmu patri medzi ostatné príjmy podľa §8, je to pasívny príjem a preto od roku 2011 nieje možné pri príjmoch z výhry si uplatniť nezdaniteľnú časť dane na daňovníka.

   – Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Pre rok 2012 je to suma 1822,37 Euro. Pokiaľ príjem za rok 2012 ( každého jedného zvlášť) presiahne tuto sumu, ste povinní predložiť miestne príslušnému správcovi dane daňové priznanie. Do toho príjmu patrí hodnota výhry vo výške 1/6 + príjem zo zamestnania resp. z dohod + ostatné príjmy dosiahnuté v roku 2012.

   Daňovníčka

   • A ešte by som sa chcel opýtať, ak je jednou z týchto osôb študent, ktorý počas roka nemal žiadne príjmy, musí na základe tohto príjmu (1/6 z výhry) podávať daňové priznanie a teda zaplatiť z požadovanej čiastky daň? alebo sa ho to tým pádom netýka.

    • Pokiaľ ide o študenta, ktorého jediným príjmom je výhra v hodnote 1/6 z výhry tj. 593,- Euro ako píšete v prvej otázke, takýto študent nieje povinný predkladať daňové priznanie.
     Výhra študenta v sume 1/6 hodnoty výhry tj. 593 Euro je menej ako 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka tj. 1 822,37 Euro pre rok 2012

     • Aha už mi to je jasné, tak ešte raz vám veľmi pekne ďakujem za pomoc a prajem Vám príjemne sviatky.

 23. Dobrý deň môj 12 ročný syn vyhral v súťaži v obchodnej sieti iPad. Cenu som bol prevziať s ním, do preberacieho protokolu písali moje údaje z občianskeho. cena výhry je 770€. Sme povinný zaplatiť daň. čítal som že je študent v nejakom prípade oslobodený od platenia dane, vzťahuje sa to na náš prípad? Za odpoveď Ďakujem

  • Dobrý deň,
   ako daňový zástupca nieste povinný podávať za svojho syna daňové priznanie, lebo hodnota výhry je nižšia ako 50%nezdaniteľnej časti dane na daňovníka za zdaňovacie obdobie 2012. Predpokladám, táto výhra bola jediným príjmom vášho syna za rok 2012. Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Pre rok 2012 je to suma 1844,73 Euro.

   Daňovníčka

 24. Dobry den,

  ako to je ak vyhra pochadza z loterie v zahranici 10 000. Pocul som nieco o tom ze ak podam danove priznanie tam, u nas mam len oznamovaciu povinnost. Co v prirpade ze v zahranici je tato vyhra oslobodenna od dane.

  • Dobrý deň,
   V prípade štátov, s ktorými SR uzatvorila zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia spadajú príjmy, ktoré majú charakter peňažnej výhry v lotériách do rámca tzv. „Iných príjmov“ (obvykle článok 21) príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
   Vy ako daňový rezident SR výhru z lotérie zahrniete do daňového priznania typ B spolu s ostatnými príjmami za rok 2012 napr. príjem zo zamestnania. Do základu dane sa zahŕňa zdaniteľný príjem z lotérie znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.
   Dvojitému zdaneniu príjmov z lotérie, ak plynie zo štátu s ktorým SR má uzatvorenú zmluvu, sa zamedzí aplikáciu metódy vymedzenie dvojitého zdanenia určenej zmluve s konkrétnym štátom.
   Ak príjem z lotéria plynie z nezmluvného štátu, pri zdaňovaní tejto výhry sa postupuje výlučne podľa zákona o dani z príjmov platného v SR. Výhra z lotérie sa zahrnie medzi ostatné príjmy a podľa § 8 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov je predmetný príjem predmetom dane, zdaniteľným príjmom sadzbou dane z príjmu 19%.

 25. dobry den v sutazi som vyhrala kozenu sedacku.Som v invalidnom dochodku a moj mesacny dochodok cini 200 eu.Chcela som sa spytat ci som oslobodena od dani a odvody ktore by som mala uhradit.Odvody za mna uhradza stat.Danove priznanie som nikdy nepodavala.Ak ano aky je postup.Kedze moj dochodok je maly ako som uz uviedla a nemam to z coho zaplatit.Dakujem velmi pekne Valika

  • Dobrý deň,
   organizátor súťaže je povinný Vám v preberacom protokole výhry oznámiť jej hodnotu výhry. Táto hodnota výhry je zároveň aj základom dane pre výpočet dane z príjmov vo výške 19%. V otázke neuvádzate hodnotu výhry.
   Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2012 je to suma 1822,35 Euro.
   Ak je hodnota vašej výhry je menšia ako táto suma, nieste povinná podať daňové priznanie k dani z príjmu, za predpokladu, že počas roka 2012 ste okrem výhry nemala už žiadny iný príjem ( napr. príjem zo zamestnania). Váš invalidný dôchodok sa medzi príjmy nezahŕňa, invalidný dôchodok je od dane z príjmu oslobodený.

   Prosím opravte ma ak sa mýlim.

   Daňovníčka

   • dobry den velmi pekne dakujem za odpoved.Pri preberani vyhry v mojom pripade islo o kozenu rohovu sedacku okrem dodacieho listu a zarucneho listu som ine podklady nedostala to znamena ze organizator neuviedol hodnotu vyhry preto neviem akym sposobom sa mam riadit.Volala som im aby mi poslali ostatne podklady k vyhre zatial mi nic neposlali.Som na ID uz 12 rokov mesacny dochodok cini 200 eu okrem tohto prijmu nemam ziadny iny prijem preto ako som uz pisala nepodavam danove priznanie prajem pekny den Valika

 26. Dobrý deň,
  chcel by som Vás poprosiť o radu. Bratranec vyhral auto v hodnote 17 000 € a nevie sa rozhodnúť či má túto výhru prebrať, kvôli tomu, že by platil daň z výhry a ešte aj daň zdravotnej poisťovni. Je totiž študent a nikdy predtým nepracoval, je nejaká možnosť ako nezaplatiť aspoň zdravotnej poisťovni? Alebo musí zaplatiť v prípade prevzatia výhry aj štátu 20% aj zdravotnej poisťovni 14% ?
  Ďakujem veľmi pekne. Tomáš

  • Dobrý deň,

   ak nepreberiete výhru nemáte dôvod na platenie dane z príjmu z dôvodu výhry a ani na platenie odvodov do zdravotnej poisťovne. Výhru preberiete podpísaním preberacieho protokolu v ktorom Vám organizátor uvedie hodnotu výhry.
   Hodnota výhry, ktorú uvádzate je vyššia ako 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka v roku 2012 tj. 1822,37 Euro. Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Ak preberiete výhru, vzniká vám povinnosť podať daňové priznanie za rok 2012 do 31.3.2013, zaplatiť daň a následne odvody do vašej zdravotnej poisťovne po vykonaní RZZP 2012 o ktorom Vás bude Vaša poisťovňa informovať.

   Prosím opravte ma ak sa mýlim.

   Daňovníčka

   • Pán Tomáš si zrejme myslel, že tú daň by jeho bratranec musel zaplatiť hneď pri prevzatí (takúto dezinformáciu som už inak počul veľakrát)…

 27. Dobrý den, prosím o radu, vyhrala som vecne cenu v hodnote cca 780 euro, ale cely rok som dobrovoľne nezamestnaná. Manžel je zi vnostnik a uplatňuje si na mna nejakú nezdaniteľnú čiastku, je to 4400 za rok? Tak nejako….. Som povinná zaplatiť daň, alebo môže niečo manžel urobiť cez živnosť? Ďakujem vopred za pomoc, Petra

  • Dobrý deň,

   Daňové priznanie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2012 je to suma 1 822,37 a za rok 2013 to bude suma 1867,97Euro.

   Ak je vašim zdaniteľným príjmom za zdaňovacie obdobie 2012 jedine výhra v sume 780 Euro, nieste povinná podávať daňové priznanie. Podotýkam však, že ak si Váš manžel bude uplatňovať nezdaniteľnú časť dane na manželku za rok 2012, bude potrebovať uviesť výšku vašich príjmoch za rok 2012. Jedným z vašich príjmov bude aj hodnota výhry

   Daňovníčka

   • Dakujem za odpoved, a co tyka zdravotnej positovne a tych 14 %? Ani to ja neplatim? Alebo ani ja, ani manzel? Alebo to musi nejako manzel cez zivnost? Dakujem vopred za odpoved a prajem Vam krasne Vianoce a v novom roku vsetko najlepsie!

    • ….tak ako neplatíte daň z príjmu z dôvodu výhry , neplatíte ani odvody do zdravotnej poisťovne tak isto neplatíte.
     Nespĺňate podmienku zdaniteľného príjmu v sume 1822,37 na podanie daňového priznania.

     Daňovníčka

 28. Dobrý deň,
  organizátor súťaže je povinný Vám oznámiť hodnotu výhry. Túto informáciu uviedol v preberacom protokole. Obe výhry majú hodnotu vyššiu ako 165,97 Euro, či podliehajú zdaneniu v plnej výške. Podáte daňové priznanie typ B, uvediete všetky príjmy za rok 2012 aj hodnotu výhier a aj príjem zo zamestnania. Podotýkam, že hodnota nepeňažnej výhry podlieha odvodom do zdravotnej poisťovne. Vaša zdravotná poisťovňa vykoná RZZP v roku 2013 za rok 2012 do 30.09.2012 a o jeho výsledku vás bude informovať.

  Daňovníčka

 29. Dobrý deň,
  prosím Vás o radu vyhrala som televízor a na preberacom protokole je uvedená hodnota 750 € je to bez DPH. Neviem z akej sumy mám platiť daň z výhry, je to bez DPH, alebo s DPH.
  Mám ešte jednu otázku , vyhrala som aj poukážku v hodnote 300 €. Môžem tieto dve výhry v daňovom priznaní zrátať.
  Za odpoveď vopred ďakujem.

 30. Dobrý deň,
  chceli by sme radu, robíme vianočnu súťaž a chceme našim zákazníkom rozdať 10 pernamentiek v hodnote 100 euro,. Žrebovat budeme pred 23.12. a chcem sa opytat, ci im mame dať podpísať nejaký preberaci protokol, ci to mame nauctovat a dat im blocek, a ci to mame nahlasit na danovy urad? Ďakujem za odpoved (jedna sa o sluzby spojene s rekondiciou a rekonvalescenciou)

  • Dobrý deň,
   výhercom by som dala pri preberaní ceny podpísať protokol o prevzatí výhry, ktorý môže slúžiť súčastne vo vašom účtovníctve ako doklad o tom, že súťaž a žrebovanie prebehlo. Podľa zákona o dani z príjmov hodnota výhry do 165,97,- Euro je od dani z príjmu oslobodená, nieje predmetom dane.

   Daňovníčka

 31. Dobrý deň,
  z tejto výhry nieje potrebné odviesť daň z príjmu. Stávkové hry – kurzové stávky a dostihové stávky sú prevádzkované na základe povolenia vydaného podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Stávkovanie v „kamenných“ prevádzkach resp. prostredníctvom internetu nieje predmetom dane z príjmu.

  Ak sa mýlim prosím opravte ma.

  Daňovníčka

 32. Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať ak na internete v stávkovaní som dobil 10€ a vybral som 200€ prevodom an bankový účet. Či je potrebné z toho odvodiť daň alebo nie.. a ďalej ći sa bere do úvahy ked na tej internetovej stávkovej som za posledný mesaic prehral 100€… Ďakujem za skorú odpoveď

 33. Dobrý deň, v novembri som vyhrala IPAD 16 GB v súťaži, ktorú organizovala Imperial-tobacco (tabaková spol., čiže cigarety). Chcela by som vedieť koľko mám zaplatiť daň, keď cena výhry nebola nikde uvedená? Ďakujem

  • Dobrý deň,
   pri nepeňažnej výhre je Vám organizátor súťaže povinný oznámiť hodnotu vecnej výhry. Pri preberaní výhry ste museli podpísať min. nejaký preberací protokol v ktorom by mala byť uvedená hodnoty výhry.
   Odporučila by som Vám kontaktovať organizátora súťaže a informovať sa ešte o hodnote výhry. Nepeňažná výhra v hodnote do 165, 97 Eura je od dane z príjmu oslobodená .

   Daňovníčka

 34. dobrý deň,poprosím vás o radu kde a koľko má sestra zaplatiť.sestra v júni 2011vyhrala cez známy časopis apartmán v hodnote100000eur,na katastri to bolo zapísané až tento rok v júni na jej meno takže oficiálne to prevzala až tento rok,následne po prepise apartmán predala za 39000.musím však dodať,že v kupnopredajnej zmluve medzi časopisom a sestrou je že jej to dávajú za 1euro,je si vedomá,že musí zaplatiť 19%daň, o 14% dani sa dozvedela až teraz v septembri čo bol veľký šok ,zaplatí teda 19%+14% z výhry a dosť alebo aj z predaja,čo sa nám zdá nespravodlivé platiť 3xdaň za jednu vec? je zamestnaná a žije sama s maloletou dcérou.

  • Dobrý deň,
   daň z výhry bytu a daň z predaja nehnuteľnosti vysporiadate podaním daňového priznania typ B miestne príslušnému správcovi dane (daňovému úradu). Vaša sestra nepožiada svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane z dôvodu iných príjmov ( nepeňažný príjem – výhra bytu a predaj bytu). V tomto priznaní uvedie všetky dosiahnuté výhry za rok 2012.
   Aj keď sa jedná o jeden a ten istý byt, ide o 2 rôzne situácie a ich zdanenie sa riadi inými pravidlami.
   1. Výhra – zdanenie nepeňažného príjmu – pre odovzdaní výhry nebolo možné zraziť daň, preto ju musíte vysporiadať podaním daňového priznania. Hodnota výhry vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Následne v roku 2013 zdravotná poisťovňa, na základe podaného daňového priznania, vykoná ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a o jeho výsledku Vás bude informovať.
   2. Predaj nehnuteľnosti – bytu. Z predaja bytu musíte zaplatiť daň z príjmu, pretože nebola dodržaná podmienka vlastníctva min. 5 rokov. Od príjmu z predaja bytu si môžete odpočítať výdavky súvisiace z predajom bytu napr. poplatok za vyhotovenie kúpno-predajnej zmluvy, notárske poplatky atď. čím si zákonným spôsobom znížite základne z predaj bytu. Tieto výdavky musia byť podložené hodnoverným dokladom.

   Vzhľadom, že nepoznám úplné znenie kupno-predajnej zmluvy medzi Vašou sestrou a časom, odporučala by som ešte konzultáciu s daňovým poradcom, ktorý má možnosť nahliadnutia do tých zmlúv.

   Prosím opravte ma ak sa mýlim.

   S pozdravom, Daňovníčka

   • Dobrý večer,musí zaplatiť aj zdrav poisť.z predaja bytu/14%/ ?ešte vás poprosím o radu.známy sestre poradil nech najprv vyplatí 14% zdrav.poisť. a následne až 19% štátu,že jej tam vznikne nižšia platba,je to pravda?Ďakujem

    • Dobrý deň,
     áno, je to možné. Ide o podanie dodatočného priznania k dani z príjmu za rok 2012. Aby Vaša sestra mohla dosiahnuť túto nižšiu platbu, musí najskôr podať daňové priznania za rok 2012 do 31.3.2012, daň z daňového priznania v tejto lehote zaplatiť správcovi dane, následne Vaša zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie zdravotného poistenia do 30.9.2013 o nedoplatku na zdravotnom poistení Vás bude informovať. Vaša sestra tento nedoplatok na zdravotnom poistení musí zaplatiť a až potom je možné podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2012 kde si k hodnote výhry uplatní ako výdavok zaplatené zdravotné poistenie z RZZP za rok 2012. Podaním dodatočného daňového priznania vznikne Vašej sestre preplatok na dani, ktorú jej daňový úrad na základe žiadosti vráti.

     Daňovníčka

 35. Dobrý deň,
  podľa toho čo píšete ide o nepeňažnú výhru, ktorá je predmetom dani z príjmu. Výhru zdaníte prostredníctvom daňového priznania typ B za zdaňovacie obdobie 2012. Daňové priznanie predložíte miestne príslušnému správcovi dane ( daňovému úradu) v lehote do 31.03.2013. V daňovom priznaní si vypočítate daň v sume 19 % z hodnoty výhry tj. 450 x 19% = 85,5 Euro a zaplatíte na účet daňového úradu. Nepeňažná výhra patrí medzi ostatné príjmy podľa §8 zákona o dani z príjmu. Pri tomto druhu príjmu už si nemôžete uplatniť nezdaniteľnú časť dane na daňovníka. Vypočítanú daň 85,50 ste preto povinný zaplatiť, aj keď ste už ako študent nemali žiadne ďalšie príjmy. Následne zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie zdravotného poistenia do 30.09.2013 za obdobie roka 2012. Hodnota nepeňažnej výhry je vymeriavacím základom na zdravotné poistenie. O výsledku ročného zúčtovania ZP a vzniknutom nedoplatku na zdravotnom poistení z dôvodu nepeňažnej výhry Vás bude informovať. Výška nedoplatku na zdravotnom poistení by sa mala pohybovať vo výške 14% z hodnoty nepeňažnej výhry.

  Prosím opravte ma ak sa mýlim.

  S pozdravom, Daňovníčka

   • Dobrý deň,
    chcela by som ešte upresniť svoju odpoveď. Postup vysporiadania dane, ktorý som písala v mojej predchádzajúcej odpovedi, sa týka fyzickej osoby, ktorá mala počas roka 2012 aj iný príjem a celkový príjem za rok presiahol sumu 50% nezdaniteľnej časti na daňovníka v roku 2012 tj. 1 822,32,-Euro.
    Ak Váš celkový príjem za rok 2012 , vrátane hodnoty vecnej výhry, neprekročí sumu 1822,32 euro nie ste povinný podať daňové priznanie. Rovnako to píšem aj v článku. Daňové priznanie podáte ak Vás na to správca dane vyzve.

    Ospravedlňujem sa za moju nepresnú odpoveď, ktorou som Vás uviedla do omylu.

    S pozdravom,

    Daňovníčka.

 36. Dobrý deň, v máji som vyhral telefón Sony Xperia S vo facebookovej súťaži, ktorú organizoval Orange Slovensko (aj keď je možné, že to organizoval Orange France a Orange Slovensko bol len sprostredkovateľ). Chcel by som vedieť ako, kedy, kde a koľko mám zaplatiť? Cena telefónu bola napísaná na 450€. Musím platiť aj keď som študent na VŠ a nemal som žiadny príjem tohto roku? Ďakujem

 37. Dobrý deň,
  Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa výhry alebo ceny. Hodnota výhry je základom dane.
  Daň vypočítate ako násobok základu dane a sadzby dane 19% ( základ dane x 19% = daň z výhry)
  Zdanenie výhry vysporiadate podaním daňového priznania typ B v ktorom uvediete okrem výhry aj ostatné príjmy napr. príjem zo zamestnania, ktoré s dosiahli v roku 2012. Hodnota nepeňažnej výhry vstupuje do vymeriavacieho základu pre odvody do zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2012 v roku 2013. O výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenie ( o nedoplatku resp. preplatku ) Vás bude vaša zdravotná poisťovňa informovať

  Prosím opravte ma ak sa mýlim.

  S pozdravom, Daňovníčka

 38. Dobrý deň,
  chcela by som poprosiť o informáciu ohľadne zdanenia, prípadne platby do ZP pri výhre, ktorá zahŕňa poskytnutie auta do osobného používania na 1 rok zadarmo. Súťaž bola organizovaná hypermarketom. Vozidlo vlastní lízingová spoločnosť – partner hypermarketu.

  Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

 39. Dobrý deň,
  neuvádzate z akej súťaže výhra pochádza. Predpokladám, že nejde o výhru z lotérií a podobných hier prevádzkovaných na základe zákona č. 194/1990 Zb. o hazardných hrách.
  Výhra rodinného domu vo verejnej súťaži je nepeňažná výhra, ide o pasívny príjem a patrí medzi ostatné príjmy podľa §8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu. Podľa § 9 výhra vo verejnej súťaži nieje od dani z príjmu oslobodená. Predpokladám, že okrem tejto výhry ešte výherkyni plynú počas roka 2012 príjmy zo zamestnania. Ak áno, tak v tom prípade nemôže požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Príjem zo zamestnania za rok 2012 spolu s hodnotou nepeňažnej výhry uvedie v daňovom priznaní typ B.
  Základom dane z nepeňažnej výhry je hodnota výhry tj. 50 000,- Euro neznížená o výdavky. Prostredníctvom daňového priznania si výherkyňa vypočíta daň z výhry a prípadný nedoplatok zaplatí daňovému úradu v lehote na podanie daňového priznania za rok 2012.
  Nepeňažná výhra vo verejnej súťaži je príjmom podľa zákona č. 580/2004 o zdravotnom poistení Z.z. v § 10b ods. 1 písm. d), ktorý vstupuje do vymeriavacieho základu pred odvody na ZP. Zdravotná poisťovňa vykoná v roku 2013 ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2012 výsledkom ktorého bude pravdepodobne nedoplatok na zdravotnom poistení z dôvodu nepeňažnej výhry . O tomto nedoplatku Vás bude vaša zdravotná poisťovne informovať.

  Prosím opravte ma ak sa mýlim.

  S pozdravom, Daňovníčka

 40. Dobry den, sesternica vyhrala v sutazi v septembri rodinny dom v hodnote 50 000€, kedy, kde a kolko a ako musi zaplatit dan z vyhry? budu sa jaj z toho ratat odvody na bud. rok? Dakujem.

 41. Dobry den, mam otazku, ak moja teta vyhrala v sutazi cenu v hodnote 230eur a ma živnost momentalne pozastavenu lebo je na matersej dovolenke, ako ma postupovat?. Vedel by mi niekto v tomto poradit?. Dakujem.

  • Dobrý deň,
   daňové priznanie k dani z príjmu nemusí podať daňovník ak jeho zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy nezdaniteľnej časti dane na daňovníka. podľa § 11 ods. 2 písm a)
   Podľa toho čo uvádzate, tak medzi vaše zdaniteľné príjmy patrí iba výhra zo súťaže. (otázne či výhra je peňažná alebo nepeňažná.) Rodičovský príspevok resp. materský príspevok je nezdaniteľný príjem. Za predpokladu, že Vaša teta počas roka 2012 nebude mať žiadny iný zdaniteľný príjem len cenu v hodnote 230,- Euro, nieste povinný podávať daňové priznanie, pretože cena zo súťaže je nižšia ako 50% nezdaniteľnej časti na daňovníka platná v roku 2012 tj. 1822,37,- Euro.

   Prosím opravte ma ak sa mýlim.

   S pozdravom, Daňovníčka

 42. § 49a zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov a § 26 zákona č. 563/2009 Z..o správe daní ( Daňový poriadok) v znení neskorších predpisov.

  Prosím opravte ma ak sa mýlim.

  S pozdravom, Daňovníčka

 43. Dobry den,
  prosim vas, ake je cislo, resp. ktory zakon hovori o oznamovacej povinnosti pre organizatora sutaze nahlasit vyhercov na Danovy urad?
  Dakujem pekne za odpoved.

  • Dobrý deň,
   Peňažná výhra je zdaňovaná zrážkovou daňou podľa § 43 zákona č. 595/2003. Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov. Zrážku dane vykoná organizátor súťaže pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka (výhercu).
   Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov v § 10b ods.4 hovorí: „Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, a príjmy ktoré nie sú predmetom dane z príjmu alebo sú oslobodené od dane z príjmu“
   Z uvedeného vyplýva, že peňažná výhra je zdaňovaná zrážkovou daňou a preto nepodlieha odvodom na zdravotné poistenie.

   S pozdravom, Daňovníčka

  • Výhra v Lote je oslobodená od dane z príjmov. Od dane z príjmov fyzickej osoby sú oslobodené výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitného predpisu, pričom zákon o dani z príjmov odkazuje na zákon č. 194/1990 Zb. o lotériách a iných podobných hrách v znení neskorších predpisov. Cit. zákon bol s účinnosťou od 1. mája 2005 nahradený zákonom  č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o hazardných hrách“).
   Výhra z Lota v roku 2012 nevstupuje do vymeriavacieho základu na odvody do zdravotnej poisťovne nakoľko výhra v Lote je oslobodená od dane z príjmu.

 44. Dobrý deň. Moja priateľka vyhrala minulý rok auto prostredníctvom rádia v celkovej hodnote cca 8500 eur, odviedla sa daň za zdaňovacie obdobie 2011 vo výške o daniach. V septembri jej ale prišlo vyrozumenie zo zdravotnej poisťovni, že má nedoplatok voči všzp cca 1163,50 eur. Platí 60 dňová lehota na zaplatenie, čiže 45 dní od právoplatného rozhodnutia. Do 15 dní môže podať námietku a keď jej ju zamietnu až potom bude plynúť 45 dňová lehota?lebo tak je to v zákone, že až právoplatné rozhodnutie. Chcem sa ešte teda opýtať ako má znieť námietka proti tomuto rozhodnutiu a či je možné požiadať o odpustenie tejto dane a ak nie, či je možné požiadať o splátkový kalendár. ďakujem. Michal

  • Dobrý deň, moja známa má presne taký istý problém ako uvádza Michal v predchádzajúcom príspevku. Navyše v našom prípade výherné auto XX spoločnosť odkúpila zo zahraničia – ČR na SR, podala oznámenie na daňový úrad o nadobudnutí nového dopravného prostriedku podaním daňového priznania za rok 2011, má teda povinnosť predmetná spoločnosť na SR uhradiť výšku poistného zdravotnej poisťovni (ďalej len „ZP“) a nie výherkyňa auta? ! Alebo dlžnícke bremeno bolo presunuté na výherkyňu a tým sa predmetná spoločnosť zbavila povinnosti úhradiť výšku poistného? Predsa nie je možné aby poistné bolo platené 2x – spoločnosťou xx a výherkynou? Poprípade, keď nám už plynie povinnosť zaplatiť poistné ZP prečo v určenej sadzbe 14% a nie 4% – keďže sa to týka zamestnanca, ktorý vyhral predmetnú výhru a podal sám za seba daňové priznanie ako FO, pripočítaná sadzba 10% za zamestnávateľa nemá byť vôbec zohľadnená, nakoľko sa ho to vôbec netýka. Poprosím o promptnú odpoved, dakujem Andrea

   • Podľa zákona o dani z príjmu ceny a výhry patria medzi ostatné príjmy fyzických osôb § 8 zákona. Cena alebo výhra, ktorá nie je oslobodená od dane sa považuje za zdaniteľný príjem. Ide o nasledovné taxatívne vymenované ceny a výhry:
    – výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní
    – ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže,
    – ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti
    Od roku 2011 výhra auta vo verejnej súťaži je príjmom podľa zákona č. 580/2004 o zdravotnom poistení Z.z. v § 10b ods. 1 písm. d), ktorý vstupuje do vymeriavacieho základu pred odvody na ZP. Práve tento § 10b ods. 1 písm d) odkazuje na § 8 zákona o dani z príjmov, kde výhra auta vo verejnej súťaži podlieha zdaneniu.
    Zdravotná poisťovňa spolupracuje s Daňovým úradom. Výherná spoločnosť je povinná zo zákona nahlásiť výhercu na Daňový úrad a Zdravotná poisťovňa túto informáciu získa z Daňového úradu. Zdravotná poisťovňa na základe získaných údajov urobila Ročné zúčtovanie ZP za rok 2011 čím vznikol výhercovi nedoplatok na zdravotnom poistení.

    Odporúčam navštíviť aj stránka Ministerstva zdravotníctva SR http://www.health.gov.sk/?clanok-2

    Prosím opravte ma ak sa mýlim.

    S pozdravom, Daňovníčka

  • Ahoj,
   volal som do zdravotnej poistovne a je to tak ako vravis lehota 45 dni plati az po zamietnuti namietky. O odpustenie dane je mozne poziadat, no neviem ci ti to odpustia. Splatkovy kalendar je vsak bezna vec, treba o to poziadat pisomne. Peto

Pridaj komentár

Vrátiť sa na začiatok článku | na začiatok komentárov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.